F1.sk F1.sk

Tost: Vďaka Honde máme prístup ku fantastickému vybaveniu
zdroj: Scuderia Toro Rosso

Tost: Vďaka Honde máme prístup ku fantastickému vybaveniu

Toro Rosso je na začiatku svojho trojročného zväzku s Hondou. Stajňa už stihla vyrovnať jeden z historických úspechov, keď sa Pierre Gasly v Bahrajne umiestnil hneď za pódiovým tretím miestom. A hoci vo zvyšných dvoch pretekoch neboli výkony ideálne, Franz Tost je spokojný. Honda stajni otvorila možnosti, o ktorých by v minulých rokoch ani nesnívala.

"Bol to veľmi emotívny moment, pretože sme nečakali taký vynikajúci výsledok," pripomína si bahrajnskú noc v rozhovore, ktorý priniesol SpeedWeek, Franz Tost. "Pred pretekmi som si vyrátal, že by sme azda mohli skončiť na ôsmom mieste. Pierre odjazdil bezchybné preteky. Teším sa z toho aj kvôli nášmu tímu, aj kvôli Honde."

Podľa šéfa talianskeho tímu môžeme od Toro Rosso čakať kontinuálny vývoj. "Ostatné tímy pracujú na dvoch alebo troch veľkých vylepšeniach. My máme inú filozofiu. Vždy, keď prinesieme čo i len malé vylepšenie, chceme, aby bolo naše auto aj rýchlejšie."

"Máme tu tieto tri top tímy, ktoré majú aj trikrát viac peňazí ako my," pokračuje Tost, ktorý od spojenia s japonskými motorármi očakáva viac dobrých výsledkov. "Sú ďaleko vpredu pred ostatnými tímami. Ak sa dokážeme udržať na lepšom konci stredu poľa, tak by sme mali dosiahnuť svoje ciele. Piata priečka by mala byť pre Hondu možná."

Postupom času však chcú svoje bodové konto zveľaďovať. "Máme trojročnú zmluvu, budeme sa lepšie a lepšie poznať a každým rokom budeme silnieť. Prvýkrát sme priamymi partnermi výrobcu motorov, čo nám otvára úplne nové možnosti. Môžeme prinášať naše požiadavky, napríklad detaily ohľadom inštalácie motora do šasi, či ohľadom toho, ako chceme mať uložený výfuk. To sme predtým nemohli."

Pierre Gasly
Toro Rosso Content Pool

Dôležitejšia ako technické riešenia však môže byť samotná atmosféra v tíme. "Japonská kultúra je iná ako tá naša. Preto sa snažíme už od začiatku vytvárať pracovné skupiny, ktoré našich zamestnancov oboznámia s japonskou kultúrou. Chcem, aby sme predišli nedorozumeniam v komunikácii. Dobrá pracovná atmosféra je veľmi dôležitá."

Myslí si Tost, že práve chyby v komunikácii položili McLaren-Hondu na kolená? "Nepoznám presné okolnosti. Nechcem komentovať niečo, s čím nie som detailne oboznámený — okrem toho, je to už za nami. Môžem hovoriť len za nás: s Hondou máme fantastický vzťah a pracovať užšie už snáď ani nie je možné. Sme v najlepšej pozícii v celej našej histórii v F1, pretože už nie sme len platiacim zákazníkom, ale plnohodnotným partnerom. Toto sa ešte výraznejšie odzrkadlí na aute pre rok 2019."

Pierre Gasly
Toro Rosso Content Pool

Toro Rosso má továreň vo Faenze, no špecialisti Hondy v nej nepracujú. "Mnohí z nich pracujú vo vývojom centre Hondy v Milton Keynes, ale väčšina v továrni v Sakure. Do Japonska máme takmer pravidelnú leteckú linku, pretože ľudia neustále cestujú do továrne Hondy," vysvetľuje 62-ročný Rakúšan. "Keď sa pozriem, aké je európske zmýšľanie odlišné od toho japonského, som veľmi spokojný s tým, že pracujeme s Hondou. Zatiaľ nemáme žiadne problémy."

McLaren nebol s Hondou až taký spokojný, podľa Tosta sa však obe strany z toho poučili, a tak terajšia spolupráca bude úspešnejšia. "Nikto nemôže nesúhlasiť s tým, že nám Honda ponúka fantastické vybavenie. Sú tiež veľmi šikovní a nesmierne motivovaní. Nedostatky z minulosti sú jasné a každý sa ich snaží odstrániť."

"Niekedy sa dokonca objavia nečakané výhody. Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že časový posun medzi Talianskom a Japonskom bude prekážkou. V skutočnosti je to práve naopak. Ak majú naši technici nejaké otázky, popoludní ich zašlú do Japonska a ráno už majú odpovede. Čo viac môžete chcieť?" spýtal sa na záver Tost.

Najnovšie z kategórie: Toro Rosso

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk