F1.sk F1.sk

Barrichello spomína na Rakúsko 2002: Veľa som zvracal - od zlosti
zdroj: Scuderia Ferrari

Barrichello spomína na Rakúsko 2002: Veľa som zvracal - od zlosti

Po piatich podujatiach sezóny 2002 mal Michael Schumacher na svojom konte štyri víťazstvá a jedno tretie miesto, no jeho kolega Rubens Barrichello skončil len raz druhý; na body to teda bolo 44:6. Keď potom Schumi v Rakúsku jazdil za Barrichellom, vedenie tímu rozhodlo, že pretekári si pozície vymenia, čo bude jasnou ukážkou podpory Nemca v boji o titul.

Fanúšikovia iných stajní a aj mnohí Ferraristi však takéto jednanie príliš neakceptovali a tímu ho naďalej nevedia odpustiť. Nuž a na tento deň nezabudol ani spomínaný Barrichello. "Po odmeňovaní víťazov som ani nešiel na tlačovku, pretože mi bolo zle. V ten deň som veľa zvracal - od zlosti," zaspomínal si 45-ročný rodák zo Sao Paulo v rozhovore pre brazílsku televíznu stanicu TV Globo na nepríjemné okamihy.

Barrichello sa príkazu zjavne vzpieral a Schumachera pred seba pustiť nechcel. Stalo sa tak až v posledných metroch. "Mieril som do poslednej zákruty a bol som rozhodnutý, že mu to miesto nedám. Potom som si však pomyslel, že túto prácu milujem. A čo bude, ak ma vyhodia? Navyše mi aj povedali, že si to mám dvakrát premyslieť."

Príkazy do vysielačky prichádzali celých osem kôl a na Rubensa museli byť v boxoch už poriadne nahnevaní. "Ja som si celú túto vysielačkovú komunikáciu zaznamenal, aby som ju jedného dňa uverejnil v knihe. Celý svet napokon videl, kto vtedy vyhral. Z pohľadu Schumachera to vyznelo zle."

Nebola to však prvá udalosť podobného rázu, pretože ešte rok predtým šéf tímu Jean Todt Rubensovi oznámil známu vetu "let Michael pass for the Championship" a aj tak spravil: klesol z druhého miesta na tretie. "A vtedy mi povedali, že ak by išlo o prvé miesto, tak by to nespravili," zaspomínal si Barrichello, ktorého to následne o to viac nahnevalo.

Po ukončení spoločného pôsobenia vo Ferrari sa odohrala ešte minimálne jedna zaujímavá udalosť. Keď sa Schumacher už ako pretekár Mercedesu v Maďarsku 2010 bránil voči útoku Barrichella, natlačil ho takmer na boxový múr. Nechýbalo veľa a mohlo to dopadnúť veľmi zle.

"Išlo len o desiate miesto, teda o jeden bod, ale to mi bolo jedno, pretože pre mňa to bol ako boj o víťazstvo. Povedal som si: 'Dobrý Bože, ak je dnes tvoja vôľa taká, že ho v inom aute môžem predbehnúť, tak mi to prosím dovoľ'," hovoril ďalej Barrichello, ktorý na svoju šancu vyčkával tri kolá.

"Schumacher potom spravil chybu v poslednej zákrute. Videl som, ako vyšiel do prostrednej časti trate a zotrval v nej. Prekvapilo ma to, pretože zvyčajne jazdil na vnútornej časti tak, aby sa ostatní pred neho nedostali. Okamžite mi bolo jasné, že túto šancu z rúk nepustím a pôjdem dovnútra."

"Avšak keď som bol nosom už vedľa neho, tak to čoraz viac a viac zatváral. Ja som však o túto šancu prosil a v tej chvíli by som už nohu z plynu nezložil za nič na svete. Za nič!" zdôraznil Rubens Barrichello. "Nemôžem však povedať, že by sa správal neférovo. Aj preto, lebo mi v pondelok poslal správu, v ktorej stálo: 'Ak si myslíš, že to bolo neférové, tak prosím o odpustenie. Nebol to úmysel'."

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk