F1.sk F1.sk

Mercedes sa vrátil k starej špecifikácii oleja, Ferrari má odrazu najsilnejší motor
zdroj: Mercedes

Mercedes sa vrátil k starej špecifikácii oleja, Ferrari má odrazu najsilnejší motor

Dáta z úvodných troch podujatí ukázali, že Ferrari po stránke motora výrazne napredovalo a narušilo doterajšiu hegemóniu Mercedesu. Aj keď sa pozrieme na GPS či meranie maximálnych dosiahnutých rýchlostí, vidieť, že Scuderia na rovinkách nič nestráca.

Dalo by sa predpokladať, že tým pádom stavila na slabší prítlak a červené auto je v zákrutách pomalšie, avšak ani toto neplatí. Ferrari je silné všade, takže to nebude o nastavení.

"Mercedes sa pred pretekmi v Bahrajne vrátil k starej špecifikácii oleja z roku 2016," prezradil prekvapujúcu správu Auto Motor und Sport. "Pripravilo ich to o výkon, ale je to bezpečná voľba. Spotreba oleja už nie je tesne pod hranicou 0,6 litra na sto kilometrov, ale podobne ako pri Renaulte a Honde na úrovni 0,1 litra."

V tíme si vraj nemôžu dovoliť riskovať náhodné prekročenie spotreby oleja, pretože značke ako takej by to prinieslo veľké problémy. Prečo bolo v tejto súvislosti potrebné nasadiť staršiu špecifikáciu, netušíme.

Spomínaný zdroj prezradil aj to, ako to s využívaním oleja vlastne bolo: "Tesnenie v oblasti kompresora turba bolo úmyselne spravené 'netesne', aby sa do spaľovacieho priestoru takto dostalo vopred prepočítané množstvo oleja."

FIA to však začala prísnejšie kontrolovať a ak by sa niekto dostal cez 0,6 litra, nasledovali by tvrdé tresty. "Pred Bahrajnom bol na tom Mercedes tak, ako Ferrari - so spotrebou 0,58 boli oba tímy tesne pod limitom."

"Ferrari naďalej pokračuje s plným rizikom. Z pohľadu Mercedesu znamenala takáto skorá zmena olejovej špecifikácie aj to, že v priebehu roku 2018 môžu priniesť už len jeden olejový vývojový krok. Od tohto roku sú totiž povolené maximálne tri rôzne špecifikácie mazív," pripomenul Auto Motor und Sport.

"Meranie spotreby oleja nie je celkom presné," prihlásil sa o slovo športový šéf Mercedesu Toto Wolff. "Keď idete až na hrane, tak riskujete, že sa dostanete i cez ňu. Mercedes si pritom nemôže dovoliť nelegálne jazdenie."

Najnovšie z kategórie: Mercedes

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk