F1.sk F1.sk

Rosberg o Ferrari: Räikkönenovi sa pokúsili úplne zničiť preteky, len aby Vettelovi dali maličkú šancu
zdroj: Ferrari

Rosberg o Ferrari: Räikkönenovi sa pokúsili úplne zničiť preteky, len aby Vettelovi dali maličkú šancu

V Šanghaji sa dostali k slovu stratégovia. Niečo ovplyvniť dokázali, iní s rozhodnutím Charlieho Whitinga nemohli robiť nič. Avšak nie všetci, ktorým sa naskytla vynikajúca príležitosť na výmenu gúm, ju aj využili.

Nad strategickými chybami sa pozastavil aj Nico Rosberg, aktuálne už televízny expert, vo svojej analýze pre Sky Sports. Podľa neho v Mercedese prepásli veľkú príležitosť, keď po vzore Maxa Verstappena nezastavili aj Lewisa Hamiltona.

"To je úplne jasné, Max bol tretí a povolali ho do boxov. Keby s Vettelom nekolidoval, tak by tie preteky vyhral," poukazuje na výhodnosť výmeny gúm Rosberg. "Lewis bol za Maxom. Lewis mal tiež zastaviť. Áno, je to jasná chyba stratégov, hoci to nie je chyba v pravom zmysle. Určite to však nebolo optimálne."

Ako bývalý pilot si uvedomuje, že prijať rozhodnutie nebolo ľahké. "Bezpečnostné vozidlo vyšlo na trať v tú najhoršiu chvíľu. Na reakciu mali zlomky sekundy. Predtým, ako sa stratégovia rozhodnú a oznámia pilotovi, aby zastavil, treba vyriešiť nie jednoduchú situáciu."

Na boxových múrikoch sa z toho budú musieť poučiť. "Vždy sa na to treba pozrieť, analyzovať to a posunúť sa vpred, aby ste nabudúce v podobnej situácii odviedli lepšiu prácu. Určite presne to spravia. Aj tak, Mercedes je v stratégiách celkovo najlepší."

Ďalšou témou sa stalo načasovanie príchodu bezpečnostného vozidla, ktorým Charlie Whiting dramaticky zasiahol do vývoja pretekov. Keby oznámil jeho príchod len o pár sekúnd skôr či neskôr, preteky by dopadli úplne inak. 

"Podľa mňa sa riaditeľ pretekov nemusí zamýšľať nad tým, ako jeho rozhodnutie ovplyvní preteky. Bezpečnostné vozidlo vždy prinesie aj element šťastia. On ho len musí poslať na trať hneď potom, čo vyhodnotí, že je to nevyhnutné. Presne to v nedeľu urobil."

Zaujímavý boj sa nám črtá nielen v šampionáte jazdcov, no i v Pohári konštruktérov. Mercedes momentálne nad Scuderiou vedie o jeden jediný bod. Ak však bude Ferrari pokračovať v tom, čo previedlo v Číne, nádeje na konštruktérsky titul bude musieť odložiť na inokedy.

"Zaujímavé je, ako využili Räikkönena, aby pomohli Vettelovi. Pokúsili sa mu úplne zničiť preteky, len aby Vettelovi dali maličkú šancu na predbehnutie Bottasa. Takáto stratégia, v ktorej je Vettel jasnou jednotkou, nie je pre Pohár konštruktérov vôbec dobrá," pokračuje Rosberg a zamýšľa sa nad tým, prečo vôbec vo Ferrari takáto mentalita vládne: "Jednoducho majú taký prístup. Za Michaelových (Schumacherových) čias to vždy fungovalo, nuž sa toho držia. Mám preto pocit, že najlepšiu pozíciu má Mercedes. Nedá sa však nič predpovedať."

Najnovšie z kategórie: ČÍNA

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk