F1.sk F1.sk

Alonso o predbehnutí Vettela: Nebol to férový súboj
zdroj: screenshot/FOM

Alonso o predbehnutí Vettela: Nebol to férový súboj

V záverečnej fáze Veľkej ceny Číny bolo zrejmé, že Sebastian Vettel bude mať čo robiť, aby si udržal siedmu priečku. Potvrdzovali to hneď dve skutočnosti; nestačil na šiesteho Nica Hülkenberga, ktorý sa mu vzďaľoval, nuž a navyše sa na neho zozadu tlačil Fernando Alonso.

Alonso sa po niekoľkých kolách dotiahol a pomerne agresívnym manévrom sa dostal dopredu. Ako povedal aj Nico Rosberg, Španiel vedel, že jeho súper sa nemôže tvrdo brániť. Stratu ďalších bodov si už totiž nemohol dovoliť. Nuž a pravú časť podlahy mal natoľko poškodenú, že ho tešila už len možnosť pokračovať v pretekoch.

"Bolo to dobré," vrátil sa Alonso k manévru na Vettela. "Pochopiteľne to však nebol férový súboj, pretože Sebastian mal poškodené auto. Ja som bol vďaka tomu v zákrutách o niečo rýchlejší. V prvej chvíli ma prekvapilo, keď som videl, že Ferrari v závere pretekov nie je rýchle. Opýtal som sa, aký majú problém a dostal som informáciu, že pravdepodobne majú poškodené auto."

"V zákrutách sa trochu trápil. Bol v nich veľmi široký, takže pri prvej príležitosti, keď som uvidel otvorené dvere, som to aj skúsil. V jednom okamihu sa tam asfalt už končil, no on pokračoval až na trávu. Niekedy však už treba aj zvoľniť," skonštatoval Španiel.

Vettel bol v prvej chvíli nahnevaný a do vysielačky hlásil, že Alonso ho zablokoval. Napokon však vychladol a pred novinármi bol už pokojnejší. "Bol som veľmi zraniteľný a mohol ma predstihnúť aj v inej chvíli," uznal Vettel. "Podľa mňa sa tam vrhol systémom 'teraz alebo nikdy'. Musel som zvoľniť, pretože inak by sme havarovali. Bol som rád, že som vôbec došiel do cieľa."

Alonso bodoval vo všetkých troch doterajších pretekoch a je presvedčený o tom, že nebyť safety caru, mohlo to dopadnúť aj lepšie. Na trati sa totiž objavilo okamžite po jeho zastávke.

"Safety car nám rozhodne nepomohlo," potvrdil majster sveta z rokov 2005 a 2006. "Išli sme na jednu zastávku v boxoch a realizovali sme ju o niečo inak. Mali sme veľmi dlhý prvý stint a myslel som, že na konci sa nám to vyplatí. Safety car napokon všetkým umožnilo obuť nové gumy a bola to škoda. Súčasne si myslím, že sme videli skvelú bitku a dokázali sme predbiehať. Bol to fajn pocit a pre náš tím opäť raz skvelý výsledok."

Najnovšie z kategórie: ČÍNA

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk