F1.sk F1.sk

Sklamaný Vettel: Ani som mu nechcel vzdorovať
zdroj: screenshot/FOM

Sklamaný Vettel: Ani som mu nechcel vzdorovať

Sebastian Vettel skončil v Číne až na ôsmom mieste, čo sa po sobotňajšej kvalifikácii zdalo byť nemožné. Pár kôl po štarte azda ešte o čosi viac. Vettel si vyjazdil slušný náskok a preteky kontroloval. Potom však zašiel do boxov Valtteri Bottas a s Vettelovými pretekmi to šlo dolu z kopca.

Chvíľu sa viezol za Mercedesom, no ani s pomocou Kimiho Räikkönena sa nedokázal posunúť na prvú priečku. Aj keby to však zvládol, na výhru by to pravdepodobne nestačilo. Bezpečnostné vozidlo totiž vyšlo na trať v nevhodný moment a Ricciardo s Verstappenom stihli prezuť na čerstvé softy.

Obaja piloti Red Bullu si začali raziť cestu vpred. A prišlo aj na Vettela. Daniel Ricciardo s Nemcom nemal veľké problémy, v prípade Maxa Verstappena to bolo o niečom inom. Ten zaútočil dosť nešťastne a zrodila sa kolízia.

"Nevidel som ho, keď som ho zbadal, bolo už neskoro," objasňoval svoj pohľad na situáciu Sebastian Vettel. "Aj som tam nechal trochu miesta. Aby som bol úprimný, čakal som, že zaútočí už skôr. Vôbec som nemal v úmysle vzdorovať. Už aj pri Danielovi bolo jasné, že by to nemalo zmysel. Na nových gumách boli jednoducho príliš rýchli. Nechcel som prísť o svoje preteky v prospech chlapcov za mnou."

"Spravil chybu a prebrzdil. Také veci sa stávajú, na tej rovinke nám celé preteky fúkalo do chrbta. Prerátal sa a svojím spôsobom uškodil nám obom," skleslo poznamenal vedúci muž priebežného poradia.

Max Verstappen si Sebastiana Vettela odchytil hneď po pretekoch, aby si s ním všetko vydiskutoval. Christian Horner za Verstappenovu chybu viní aj jeho neskúsenosť a nízky vek. Takéto vysvetlenie Vettel neberie.

"Nie, už má za sebou dosť pretekov," rezolútne povedal Vettel. "Toto môžete spraviť, aj keď máte za sebou tri stovky veľkých cien. Nesmieme zabúdať, že je ťažké správne vyhodnotiť každú situáciu. Musíte však na to myslieť a ubezpečiť sa, že nehavarujete. Ľahko si mohol zničiť predné krídlo alebo dostať defekt. V takom prípade by to bol koniec hry pre nás oboch. Obaja sme mali šťastie."

"Cením si však fakt, že hneď prišiel za mnou. Povedal som mu, že takto sa majú riešiť problémy — z očí do očí, a nie nafukovaním niečoho cez médiá. Uvedomil si, že to bola chyba. Povedal som mu: 'Pozri, preteky sú dlhé a takto si sa pripravil o pódium.' Myslím si, že to pochopil. Celé preteky tam fúkal vietor. Po 41 kolách už predsa viete, že sa tam ťažko brzdí," zdôraznil pilot Ferrari.

Vettel zostal otočený smerom do protismeru. V snahe sa čo najrýchlejšie vrátiť na trať poriadne prehrial svoje zadné pneumatiky. Odvtedy jeho autu chýbal balans. Takmer okamžite ho predbehol Nico Hülkenberg a neskôr si na ňom pochutnal aj Fernando Alonso.

"Mal som šťastie, že auto vôbec fungovalo. Samozrejme, mal som poškodenú podlahu a balans bol fuč. Auto už nebolo také ako predtým. Bolo veľmi nedotáčavé," vysvetlil svoj následný prepad Vettel.

Najnovšie z kategórie: ČÍNA

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk