F1.sk F1.sk

Neskutočná čínska zápletka vyniesla víťazstvo Ricciardovi, Verstappen opäť hriešnikom!
zdroj: Red Bull Racing

Neskutočná čínska zápletka vyniesla víťazstvo Ricciardovi, Verstappen opäť hriešnikom!

Aj po Veľkej cene Číny musíme konštatovať to, čo po predchádzajúcom podujatí v Bahrajne: Neskutočné a parádne preteky, o ktorých výsledku sa rozhodovalo až v samom závere. Fanúšikovia boli v totálnom napätí, všetko sa neuveriteľne zauzľovalo a prinieslo veľkolepé finále.

Po štarte viedol Sebastian Vettel, ktorý však počas zastávky v boxoch prišiel o pozíciu voči Valtterimu Bottasovi - Mercedesu sa podarilo zvládnuť tzv. "undercut". V tej chvíli sa zdalo, že to takto aj skončí a veľa zaujímavého sa neudeje; najlepší totiž mali mediumky a poradie Bottas-Vettel-Verstappen-Hamilton-Ricciardo-Räikkönen vyzeralo byť "v suchu".

V tom sa však zrodila kolízia tímových kolegov zo Scuderie Toro Rosso, ktorej výsledkom bol výjazd safety caru. V Red Bulle na to reagovali priam dokonale, obaja jazdci okamžite prišli do boxov a dostali mäkké gumy, pričom boli prezutí v okamžitom slede počas niekoľkých sekúnd. Lídri túto možnosť nemali, pretože v čase vyhlásenia fázy SC už boli za vstupom do boxovej uličky.

Toto dodalo záveru neskutočnú príchuť. "Redbulláci" sa predierali nahor, no Verstappen to nezvládol ideálne a vrazil do Vettela. Prišiel o niekoľko pozícií, ale pokračoval v plnom tempe, Vettel bol však odrazu omnoho pomalší a postupne sa prepadol na konečné ôsme miesto. 

Daniel Ricciardo to so softami zvládol omnoho lepšie a predral sa až na prvú priečku! Vzhľadom na to, že včerajšiu kvalifikáciu po výmene motora takmer ani nestihol, to musíme považovať za malý zázrak. Aj preto následne skonštatoval: "Nemôžem sa prestať smiať."

Druhý prešiel cieľom Valtteri Bottas, ktorý okamžite otvorene priznal, že výjazd safety car mu to pokazil. V závere pretekov mal napokon čo robiť, aby odolal tlaku svojho krajana Kimiho Räikkönena, ktorého tretie miesto musíme považovať vzhľadom na obetovanie v prospech tímového kolegu za veľký úspech. Zdalo sa, že po zbytočne natiahnutom prvom stinte skončí len šiesty.

Štvrtý bol pod šachovnicovou vlajkou Max Verstappen, ibaže k jeho času bolo prirátaných desať trestných sekúnd (za zavinenie kolízie s Vettelom) a prepadol sa za Lewisa Hamiltona. Šiesty skončil Nico Hülkenberg z Renaultu a siedmy Fernando Alonso z McLarenu, ktorý v predposlednom kole dokázal predbehnúť Sebastiana Vettela

Nemec mal na konci pretekov čo robiť, aby odolal aspoň Carlosovi Sainzovi, ale podarilo sa mu to. Aj tu sa ukázala krása Formuly 1, ktorá však mala v jeho prípade mimoriadne trpkú príchuť; až do zastávky v boxoch to totiž vyzeralo tak, že bez väčších problémov zvíťazí. 

Najbližšia veľká cena sa uskutoční o dva týždne v Azerbajdžane.

Výsledky:

výsledky VC Číny 2018
f1.com

Poradie MS:

majstrovské poradie po VC Číny 2018
f1.com

Nico Rosberg: "Ferrari zničilo Kimiho šance v záujme toho, aby pomohlo Vettelovi."


Sebastian Vettel sa bol porozprávať aj s Christianom Hornerom a Helmutom Markom.

Daniel Ricciardo: "Ešte pred 24 hodinami som si myslel, že budem štartovať celkom zozadu. Ďakujem všetkým mechanikom, ktorí pracovali neskutočne tvrdo."

Kimi Räikkönen: "Beriem, čo mám, lebo v jednom okamihu sa zdalo, že nebudem mať vôbec nič."

Valtteri Bottas: "Z nášho pohľadu sa to vyvíjalo veľmi dobre až do okamihu, ako pod safety carom niektorí jazdci išli do boxov. Od tej chvíle sme boli v problémoch."

Video: Aj táto parádna dvoj-zastávka rozhodla o víťazstve Daniela Ricciarda.

Pódiový ceremoniál je za nami a nasleduje SHOEY! :D


Televízna kamera si už našla dvojicu Max Verstappen/Sebastian Vettel. Nevyzerá to až tak nepriateľsky, ako sme čakali. Holanďan si však určite vypočul svoje.

Daniel Ricciardo bez cenzúry: "Yes Boys! Holy shit! Holy fuck!" Sorry :))


Daniel Ricciardo: "Neviem sa prestať smiať."


A to nezabúdajme, že Daniel Ricciardo včera ledva stihol kvalifikáciu!


Štvrtý prešiel cieľom Max Verstappen, ale ešte ho čaká desaťsekundový trest, po ktorom sa prepadne za Lewisa Hamiltona. Šiesty skončil Nico Hülkenberg, siedmy Fernando Alonso a až ôsmy Sebastian Vettel, ktorý doplatil na kolíziu s Maxom Verstappenom.


Daniel Ricciardo vyhráva VC Číny! Parádny výkon! Druhé miesto pre Valtteriho Bottasa, tretí skončil Kimi Räikkönen!


Sme v poslednom kole!


Tesne za Vettelom je už Sainz, ktorý sa ešte takisto možno pokúsi o útok.


Sebastian Vettel sa sťažuje na Fernanda Alonsa: "Vytlačil ma z trate, bolo to úmyselné!"


Vettel nemal veľkú šancu a Alonso je pred ním! Toto si Španiel nemohol nechať ujsť!


Räikkönen sa sťažuje na to, že keď je blízko za Bottasom, stráca grip.


Räikkönen je v dosahu DRS za Bottasom, ale na útok to zatiaľ nevyzerá.


Ricciardo vedie pred Bottasom už o päť sekund. Aj šiesty Hulk zvýšil náskok na Vettela na päť sekúnd.


poradie: Ricciardo, Bottas, Räikkönen, Verstappen, Hamilton, Hülkenberg, Vettel, Alonso, Sainz, Magnussen. Verstappen sa po treste prepadne za Hamiltona...


Pozor: Räikkönen je už v dosahu DRS za Bottasom!


Vettel stráca, Alonso je za ním už len o 3,5 sekundy. Nemec bude rád, ak si udrží siedme miesto.


Verstappen je so softami veľmi rýchly a Hamilton azda nespravil až tak dobre, že ho pustil pred seba. Maxovi to veľmi pomohlo a desaťsekundový trest nebude mať až taký veľký dopad.


Vettel má zjavne niečo s autom. Nestačí ani na Hülkenberga, na ktorého stráca už 2,7 sekundy. Alonso je za ním o štyri sekundy.


Hamilton pustil Verstappena pred seba. Vie, že vzhľadom na jeho trest s ním nepotrebuje bojovať. Do konca ostáva osem kôl.


Vettel dostal informáciu o tom, že Verstappen dostane desaťsekundový trest. Má si postrážiť odstup, ktorý od neho bude mať na konci pretekov.


Ale pozor, Kimi Räikkönen je aktuálne tretí!


Vettel sa prepadol na siedme miesto, na Hulka stráca viac ako dve sekundy.


Verstappen: "Vettel prebrzdil a zatočil tam veľmi prudko." Vettel: "Ja tu azda skutočne nepotrebujem nič povedať."


Pred Vettela sa následne dostal aj Hülkenberg!


Verstappen kolidoval s Vettelom! Max bol netrpezlivý a zrodila sa kolízia. Vettel sa prepadol a následne aj spomalil!


Ricciardo sa v 42. kole dostal už aj pred Vettela a pred ním je už len Bottas!


Verstappen prestihol Hamiltona a je štvrtý! Záverečný útok Red Bullu!


Treba povedať, že Red Bullu dnes pomohol výjazd safety caru: prví traja jazdci už práve prešli okolo vstupu do boxov a nemohli ísť pre nové pneumatiky. Piloti Red Bullu to však stihli a teraz z toho ťažia.


Ricciardo kritizoval Bottasa za to, že to v Bahrajne "neposlal" pred Vettela. Teraz ukázal, ako sa to robí. Do konca ostáva ešte 15 kôl!


Ricciardo sa už nalepil na Hamiltona a bude mu chcieť uchmatnúť tretie miesto!


Verstappen útočil na Hamiltona a nechýbalo veľa, aby sa zrodila kolízia! Max napokon musel ustúpiť a vyšiel mimo trate. Prepadol sa aj za svojho kolegu Ricciarda! Všetko to napokon trochu pomohlo Vettelovi, ktorý si vydýchol.

Bottas vedie o 1,5 sekundy, no na druhého Vettela sa už lepí Hamilton, ktorý je navyše v dosahu DRS.


Kimi nemal veľkú šancu a Daniel je piaty!


Ricciardo útočí na Räikkönena a chce poskočiť na piate miesto. Má o niečo mäkšie pneumatiky, mohlo by mu to vyjsť.


Bottas okamžite ušiel Vettelovi o 1,7 sekundy, tretí Hamilton stráca ešte sekundu. Za nimi nasledujú Verstappen, Räikkönen, Ricciardo, Hülkenberg, Magnussen, Alonso a Sainz.


Komisári udelili Pierrovi Gaslymu desaťsekundový trest!


REŠTART! Magnussen to celkom nezvládol a Hülkenberg sa dostal pred neho na siedme miesto!


Pretekári za safety carom ušetrili značné množstvo paliva, takže do konca pretekov budú môcť ísť absolútne naplno. Na druhej strane by táto skutočnosť mohla pomôcť aj gumám, ktoré by to pôvodne mali dosť ťažké.


Lewis Hamilton: "Predné gumy sú super-chladné."


aktuálne poradie: Bottas, Vettel, Hamilton, Verstappen, Räikkönen, Ricciardo, Magnussen, Hülkenberg, Grosjean, Alonso.


Pierre Gasly je nahnevaný: "Zvoľnil, aby ma pustil dopredu, ale potom odrazu zavrel dvere!" Martin Brundle pre Sky Sports reaguje: "Aby niekto mohol zavrieť dvere, ich najskôr musí otvoriť." :)


Brendon Hartley je nespokojný a tvrdí, že s jeho autom je nejaký problém. Dopláca na kolíziu s tímovým kolegom.


Prví pretekári už prešli okolo vstupu do boxov, takže nestihli ísť pre nové pneumatiky, ale jazdci Red Bullu stihli! Obaja dostali softy, teda mäkké zmesi. Budú rýchlejší ako tí vpredu!


SAFETY CAR!


V štrnástej zákrute ostal po jazdcoch Toro Rosso odpad, Carlos Sainz žiada safety car.


Kolízia dvoch jazdcov Toro Rosso! Gasly príliš odvážne útočil na Hartleyho. Napokon sa ešte sťažoval, prečo mu ten zavrel dvere.

Televízny záznam ukázal, že na pravej zadnej pneumatike Valtteriho Bottasa sa pravdepodobne zachytil kúsok gumy. Nevyzerá to na opotrebenie, ale skôr na prejdenie odpadu, ktorý ostal po inom jazdcovi. Malo by to byť v poriadku.


Räikkönen sa na trať vrátil až na šiestom mieste. Na piateho Ricciarda stráca dvanásť sekúnd!


Sme v 29. kole a Charles Leclerc bol mimo trate. Dostal sa do štrku, ale zázrakom sa mu z neho podarilo vyhrabať a pokračuje. Je posledný dvadsiaty.


Räikkönen bol v 28. kole v boxoch. Svoju úlohu splnil, pomohol Vettelovi... nech to znie akokoľvek trpko, takto to dnes Ferrari spravilo.

Sme v 27. kole a Vettel sa nedostal k útoku na Bottasa. Bol príliš ďaleko a nevyšlo to!


Bottas to napokon zvládol a je pred Räikkönenom! Kimi následne bez problémov pustil Vettela, ktorý bude útočiť na Valtteriho.


Bottasovi prvý útok na Räikkönena nevyšiel, nebol dostatočne agresívny. Vettel im je v pätách.


Ide do tuhého: Räikkönen je tesne pred Bottasom a za dvojicou je Vettel. Obetovalo Ferrari Kimiho?


Čudné je to, prečo Ferrari necháva Räikkönena naďalej na trati. Síce je prvý, ale jednoznačne stráca a Bottas je za ním už len o štyri sekundy. Po zastávke sa vráti hlboko v poli, bude pravdepodobne šiesty. Tu by pomohlo len VSC alebo SC.


Inžinier vraví Bottasovi: "Good job!"


Je veľmi zvláštne, ako mohol Vettel počas jedného kola stratiť také množstvo času. Nie je vylúčené, že v poslednom kole pred zastávkou spravil nejakú chybu... alebo získal Bottas vďaka undercutu skutočne tak veľa?


Vo vedení je teda momentálne Kimi Räikkönen, ktorý však ešte nebol v boxoch.


Vettel sa na trať vrátil na druhom mieste, neskutočné! Bottasovi vyšiel undercut a je vo vedení!


V 21. kole prichádza na výmenu pneumatík aj Sebastian Vettel, ktorý rovnako dostal mediumky. Teraz to začína vyzerať tak, že všetci idú rovnakou stratégiou.


Bottas dostal informáciu, aby na to poriadne šliapol a dal do toho všetko. Zaútočí na Vettela?


Povolávací rozkaz pre Lewisa Hamiltona, ktorý dostal informáciu: "Sprav opak ako Räikkönen". Ak by Kimi prišiel do boxov, Lewis ostane na trati, ale Kimi neprišiel. Lewis teda v devätnástom kole dostal mediumky.


Ale pozor: Red Bull prezul okamžite po Verstappenovi aj Ricciarda! V priebehu niekoľkých sekúnd! Paráda!


V osemnástom kole máme v boxoch aj Maxa Verstappena! Miesto ultrasoftov dostal mediumky a toto je presne stratégia, akú predpovedalo Pirelli. Osemnásť kôl ultrasoft a ďalších 38 medium.


Romain Grosjean prišiel v sedemnástom kole do boxov, miesto ultrasoftov dostal mediumky. To by už mohol vydržať do cieľa, približne takto to avizovalo Pirelli. Navyše pravdepodobne dostane kolo, takže gumy budú musieť vydržať o niekoľko kilometrov menej, ako bolo predpovedané.


Vettel je v šestnástom kole o 3,5 sekundy pred Bottasom a o 9,7 sekundy pred Verstappenom. Räikkönen je o ďalšie tri sekundy za nimi, Hamilton ešte o 1,5 sekundy pozadu.


Sme v pätnástom kole a Hulk je už pred Leclercom, teda na trinástom mieste. Vzhľadom na to, že zastávku má už za sebou, to nie je zlé. Ťažko však povedať, či to s mediumkami dokáže potiahnuť až do cieľa.


S Gaslym si však Hulk okamžite poradil a už je nalepený na Leclerca.


Kolo po svojom kolegovi prichádza do boxov aj Nico Hülkenberg, ktorý takisto dostal mediumky. Na trať sa vrátil dosť nešťastne za Leclerca s Gaslym, ktorí ho budú brzdiť.


V boxoch bol už aj Carlos Sainz, ktorý dostal miesto ultrasoftov mediumky. Začína sa to rozbiehať.


Parádny súboj Alonsa s Grosjeanom, ale Francúz sa v dvanástom kole opäť raz ubránil!


Do boxov prišiel Esteban Ocon, ktorý dostal softy.


V jedenástom kole prišiel do boxov Brendon Hartley, ktorý prezul z utrasoftov na mediumky! Zvládne to s nimi 45 kôl? Alebo príde do boxov ešte raz...


Vettel vedie pred Bottasom o 2,5 sekundy, tretí Verstappen stráca už približne 7,5 sekundy, štvrtý Räikkönen desať sekúnd.


Momentálne sme v pokojnejšej fáze pretekov. Rozostupy sa stabilizovali, čakáme na zastávky v boxoch a na to, čo prinesú stratégie. Až potom pôjde do tuhého!


Jedenásty Alonso útočí na Grosjeana a už je na dosah bodov. Má softy, pričom Grosjeanovi už ultrasofty zjavne odchádzajú.


Haas vymenil poradie svojich jazdcov. Magnussena, ktorý má softy, pustil pred Grosjeana s ultrasoftami. Bolo zrejmé, že Kevin je za Romainom zaseknutý a pravdepodobne dobre tak. Francúzovi sa to pochopiteľne nepáči. Chlapci sú na deviatom a desiatom mieste.


Vettel vedie o 2,3 sekundy pred Bottasom, tretí Verstappen stráca ešte 2,2 sekundy.


Stroll po štarte poskočil na dvanáste miesto, ale má čo robiť, aby odolal útokom Ocona.


Esteban Ocon vo vysielačke naznačil, že so Sergiom Pérezom mal po štarte nejaký problém. Televízia nám zatiaľ nič neukázala. Momentálne sú na trinástom a štrnástom mieste, Pérez teda prišiel až o šesť pozícií!


aktuálne poradie: Ferrari, Mercedes, Red Bull, Ferrari, Mercedes, Red Bull, Renault, Renault, Haas, Haas :)


Verstappen sa po štarte dostal pred Hamiltona i Räikkönena a pravdepodobne mu pomohlo to, že má ultrasofty. Dlho by však vydržať nemali.


poradie: Vettel, Bottas, Verstappen, Räikkönen, Hamilton, Ricciardo, Hülkenberg, Sainz, Grosjean, Magnussen.


Räikkönen je pod tlakom a neodolal ani útoku Verstappena, ktorý ho predstihol. Max je tretí!


ŠTART! Vettel sa tvrdo bránil voči Räikkönenovi a vytlačil ho doprava, čo využil Bottas a poskočil na druhé miesto!

Ferrari informuje, že teplota asfaltu sa už vyšplhala až na 42 stupňov! Pomôže to tým, ktorí pôjdu na dve zastávky?


Pirelli vydalo stanovisko, podľa ktorého ani výrobcovia pneumatík netušia, aký vplyv bude mať napokon dnešné teplo. V Šanghaji sa v týchto podmienkach s novými gumami ešte nejazdilo, takže máme množstvo otáznikov.


Pretekári vstúpili do zahrievacieho kola!


Alex Wurz pre ORF práve povedal, že ultrasofty môžu po štarte jazdcovi pomôcť získať 2,8 až 3 metre k dobru. O toľko lepší grip ponúknu v porovnaní so softami. Je to však len jeden z faktorov, o ktoré v tých chvíľach ide.


Esteban Ocon: "Dnes je omnoho teplejšie. Mám nové pneumatiky a jazdci predo mnou nie, takže azda mi to prinesie výhodu."


Pitlane je už otvorená a autá sa presúvajú na štartový rošt.

Video: Mechanici Sauberu na poslednú chvíľu ešte pilujú zastávky v boxoch.

Video: Aktuálna zábava v padoku približne hodinu a pol pred pretekmi.

Najnovšie z kategórie: ČÍNA

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk