F1.sk F1.sk

Zelené peklo si pred 50 rokmi vzalo Jima Clarka
zdroj:

Zelené peklo si pred 50 rokmi vzalo Jima Clarka

V sobotu uplynie 50 rokov od smrti jedného z najväčších pretekárov F1 všetkých čias, Jima Clarka. Nehoda v pretekoch F2 na nemeckom Hockenheime zasiahla mnohých jeho kolegov. Nielen jeho kolegom, ale aj dobrým známym bol Jackie Stewart, ktorý si na svojho priateľa pri príležitosti smutného výročia zaspomínal.

Spočiatku sa špekulovalo o tom, či nehodu spôsobila Clarkova chyba alebo defekt pravej zadnej pneumatiky. Ostatní piloti však neverili v to, že by sa Clark mohol dopustiť takéhoto pochybenia.

"Ak zomrel Jim Clark, mohol zomrieť ktokoľvek," uvedomil si Jackie Stewart, Clarkov blízky priateľ i spolubývajúci, v rozhovore s agentúrou Reuters. "Jimmyho smrť na Hockenheime odštartovala naše uvedomovanie si reality, ktoré úplne zmenilo svet F1 — v oblasti bezpečnosti na trati."

"Bol takmer nepriestrelný," pokračuje 78-ročný Škót. "Jazdil tak plynule a všetko mal tak prerátané, že to svojou jazdou nikdy neprehnal. Nebol jazdec, o ktorom by si niekto pomyslel, že by mohol zomrieť v pretekárskom aute. A šport to zrazu dovolil. Pred stromami, do ktorých vletel, neboli žiadne bariéry ani ochrana."

Samotné vyšetrovanie nebolo jednoduché. Neexistujú žiadne televízne zábery či fotografie z priebehu nehody. Všetky vyobrazujú už len zničené Clarkovo auto. Majster sveta z rokov 1963 a 1965 získal viac víťazstiev ako ktorýkoľvek iný pilot žijúci v tých dobách. To všetko bolo v okamihu minulosťou.

Jackie Stewart bol v tom čase na inšpekcii okruhu v Jarame blízko Madridu. "Bolo to pár dní predtým, ako som sa presťahoval do Švajčiarska. Helen (Stewartova manželka) už bola vo Švajčiarsku, keď som jej volal. Samozrejme, že už o tom počula. Mali sme tichý rozhovor. Ani jeden z nás nemal veľmi čo povedať."

Sir Jackie Stewart
Sir Jackie Stewart (The Green Hell)

Siedmy apríl odštartoval sériu smrteľných nehôd. Presne o mesiac zomrel Mike Spence, 8. júna si motoršport navždy vzal Ludovica Scarfiottiho, 7. júla sa piloti rozlúčili s Jo Schlesserom. Na začiatku augusta sa konali preteky na starom Nürburgringu, v Zelenom pekle. Verejnosť tŕpla, či sa niečo nestane aj v tento deň.

Jackie Stewart ich v daždi vyhral s náskokom štyroch minút, no po pretekoch nemyslel na trofej; chcel vedieť, či sú ostatní v poriadku a či sa podarilo prelomiť nešťastnú sériu.

"Vyhral som preteky, ale ako prvé som sa sám seba pýtal, či sú všetci v poriadku. Toto bol totižto piaty mesiac po tých tragických štyroch. A podmienky boli desivé," konštatuje Stewart. Ukázalo sa, že sa aj napriek počasiu nikomu nič nestalo.

Jim Clark bol krstným otcom Stewartovho syna Marka, čo len dokazuje, že dvojica mala naozaj dobrý vzťah. Škót aj napriek tvrdí, že smrť jeho priateľa nijako neovplyvnila jeho prístup ku pretekaniu. "V tých časoch boli pretekári vo viacerých smeroch veľmi zvláštni ľudia. Chodili sme na viac pohrebov ako ktokoľvek iný. A pritom to boli ľudia, s ktorými sme žili, s ktorými sme cestovali, trávili dovolenky a pretekali."

Na Clarkovu počesť bol v Hockenheime postavený pamätník, no miesto nehody je už pochované hlboko v lese. "Získal iba dva tituly majstra sveta, pretože sa jeho život skončil predčasne. Vyhral by ich viac. Je samozrejmé, že by to dokázal," dodáva Stewart.

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk