F1.sk F1.sk

Ecclestone rok po odchode: Mohli sme pracovať spoločne
zdroj: Baku City Circuit

Ecclestone rok po odchode: Mohli sme pracovať spoločne

Liberty Media začína svoj druhý rok od historického momentu: vyhostenia Bernieho Ecclestona. Bývalý vladár mal už dosť času na usporiadanie si myšlienok a vyrovnanie sa s nepríjemným koncom. Mohlo by sa zdať, že si konečne dopraje odpočinok, no Ecclestone podľa všetkého také slovo nepozná; pracuje ešte viac ako kedysi.

Na Bernieho pozíciu zasadli až traja následníci. O komerčnú stránku športu sa starajú Chase Carey a Sean Bratches, no pre divákov je oveľa výraznejšou osobnosťou Ross Brawn, šéf Formuly 1 pre otázky športu. A práve príchod Rossa Brawna znamenal, že Bernie Ecclestone musel odísť. V časoch, keď Brawn pôsobil ešte ako šéf tímu, musel s Ecclestonom viesť náročné rokovania. Nemal teda pocit, že so svojím predchodcom za chrbtom bude môcť odvádzať špičkovú robotu.

"Ross povedal: 'Ak ma chcete, Ecclestone musí odísť,'" spomína v rozhovore pre Autosport Bernie Ecclestone. "A Ecclestone odišiel tak, ako ma požiadali. To bolo všetko. Ak boli spokojnejší s tým, že si ho nechajú a mňa pustia... Oni platili za kúpu spoločnosti, takže to bolo na nich."

Tak ako McLaren po odchode Rona Dennisa zmenil dokonca aj označovanie nových monopostov, Liberty Media sa rozhodla presunúť svoje kancelárie z budovy, v ktorej už od osemdesiatych rokov sídlil Bernie Ecclestone. Nešlo však len o symbolický presun, ktorý na Ecclestonovi zanechal stopy. Postupne začal rásť aj počet zamestnancov.

"Chase bol voči mne veľmi, veľmi zdvorilý," pokračuje 87-ročný Brit. "Vo vysvetľovaní, prečo sa musia presunúť z týchto kancelárií. A asi mal pravdu. Ale neopisoval to príliš dobre. Tvrdil, že musel ísť po rozheganých schodoch do kancelárií, ktoré kedysi boli spálňami. Ale v skutočnosti to nikdy neboli spálne, vždy len kancelárie."

"V skutočnosti to boli kancelárie pána Khashoggiho, ktorý mal rozbehnutý slušný biznis," bezvýrazne hovorí Ecclestone narážajúc na saudsko-arabského obchodníka so zbraňami. "To bola jediná vec, v ktorej sa Chase mýlil. Inak bol veľmi zdvorilý." Vzťah s Careym sa odvtedy veľmi neposunul. "Nerozprávame sa často."

Chase Carey, Bernie Ecclestone a Christian Horner
Red Bull Racing

Ecclestone si myslí, že keby na jeho odchod nebol vyvíjaný taký tlak, stále by vedel svojím dielom prispieť. "Myslím si, že by bolo pre nich lepšie, keby Ross nediktoval podmienky. Mohli sme pracovať spoločne. Ja by som bol spokojný s tým, že by som nemusel robiť toľko ako kedysi. Schopnosti, ktoré som mal ja, by boli užitočné. A ich schopnosti tiež."

Namiesto toho si mohol Ecclestone na svoje výložky pripnúť bezvýznamný znak emeritného šéfa. Bez moci, bez zodpovednosti a bez akejkoľvek zaangažovanosti. Čo mu po živote vo Formule 1 chýba najviac?

"Zriedkakedy som zostával až do konca pretekov. Zvyčajne už v polovici som bol preč. Vždy som sa na to pozeral tak, že už som si svoju prácu spravil a už nemám čo viac urobiť. Tak som odchádzal," vysvetľuje Ecclestone. "Ale asi mi chýbajú ľudia. Keď ste boli v tejto oblasti tak dlho ako ja a poznáte všetkých tých ľudí..."

Bernie Ecclestone na párty zorganizovanej Flaviom Briatorem
Roberto Buzzatti

Veľký posun vidí v prijímaní rozhodnutí. "Veci, ktoré sú pre niektorých azda ťažké, mne prišli normálne a prirodzené. Pretože som bol v pozícii, z ktorej som mohol povedať: 'Spravte to a spravte tamto.' A oni to spravili a boli šťastní. Alebo som mohol povedať: 'Počujte, a prečo nespravíme toto. Čo si o tom myslíte? Poďme do toho!' Teraz sa pred hocičím organizuje 10 tisíc stretnutí."

Ecclestone na týchto stretnutiach nie je vítaný. Stále sa však informuje o tom, ako sa veci majú. "Hoci som na veľmi vysokej pozícii, na vyššej ako ktokoľvek iný, som tak vysoko, že neviem, čo sa deje. Ale ľudia ma informujú o tom, čo sa deje a čo nie."

"A čo si o tom myslím? Jediná vec, o ktorej môžete rozmýšľať, je alternatíva. Nemôžem len tak povedať, či je to dobré alebo zlé. Ak existuje alternatíva, mohli by ste povedať, že by bola lepšia. A možno nie. To už nikto nevie," zamyslel sa a začal vysvetľovať svoj spôsob "vládnutia": "Spoločnosť som viedol ako výkonný riaditeľ. Cieľom bolo zarábať a uistiť sa, že je to aj trvalo udržateľné. A všetkých sme držali na palube. To som zvykol robiť."

Chase Carey ešte minulý rok poznamenal, že Bernie Ecclestone za sebou nechal "šialené pasce", no viac o nich neprezradil. Jednou z nich bol azda aj výpadok príjmov v minuloročnej Veľkej ceny Brazílie, ktorý v Liberty Media nečakali. Ten bol spôsobený ukončením predchádzajúcej zmluvy.

Liberty Media totižto v čase kupovania Formuly 1 nemala všetky informácie. Podľa Bernieho Ecclestona to tak bolo lepšie. "Mali sme pár ľudí, ktorí mali záujem, no napokon z toho nič nebolo. A takmer z toho zišlo aj s nimi. Prečo by ste niekomu dovolili rozobrať celý biznis až do najmenších detailov, keď nič nezaplatili?"

Okrem pascí a ručných granátov však za sebou nechal aj nesmierne bohatstvo. Príchod Veľkej ceny Francúzska a Nemecka do tohtoročného kalendára hlásala najmä Liberty Media, hoci o samotný návrat sa postaral Bernie.

Prezradil tiež, že zohral kľúčovú rolu v predĺžení zmluvy so Singapurom. "So Singapurom som im zachránil život. Ľudia v Singapure s tým chceli skončiť."

Bernie Ecclestone
GEPA

Liberty Media jasne prezentovala svoj názor, že pod vedením Bernieho Ecclestona Formula 1 neprosperovala tak, ako by mohla. Sponzorov mohla mať viac a vo svete digitálnych technológií sa prakticky neorientovala.

"Robil som jedinú vec — zarábal peniaze," vysvetľuje Ecclestone. "Moji akcionári chceli, aby som zarábal. A čo je dôležitejšie, chceli, aby som spoločnosť zveľaďoval a oni ju mohli predať. A keďže ja som bol tiež akcionárom, bol som s týmto nápadom spokojný. O predaj sme sa pokúšali tri alebo štyri roky. Mojím problémom bol vždy len fakt, že som musel držať akcionárov spokojných," pokračuje a na adresu nového vedenia poznamenáva: "Asi nie sú pod takým tlakom, pod akým som bol ja. Ak nepotrebujú zisky, tak fajn."

Emeritný šéf však dúfa, že sa Careymu a jeho kolegom bude dariť a vylepšia šampionát. "Väčšinu svojho života som strávil prácou v F1. Nerád by som videl, že sa jej nedarí. Najradšej by som sa chcel obzrieť a povedať: 'To všetko som začal.'"

Už sa zmieril s tým, že Formula 1 naberá nový kurz. "Je to odlišný spôsob riadenia, úplne iný. A azda to bolo nevyhnutné. Skôr či neskôr by prišiel ten správny čas. Aj tak by som už nebol schopný robiť veci tak, ako som zvykol. Museli nájsť niekoho nového a udialo sa toto. Je to, akoby som umieral a noví ľudia to preberali."

"Napokon, musíte to riadiť tak, ako to riadiť chcete. Myslia si, že som to nerobil príliš dobre. Teraz musia ukázať, ako to vedia oni," skonštatoval ostrieľaný biznismen. "Ak veria, že všetci títo ľudia vyprodukujú väčšie príjmy, tak robia rozumnú vec. Odlišní ľudia riadia biznis odlišne." Bernieho úlohu zastúpili až tri osoby, čo si o tom myslí? "Záleží, či hľadáte kvalitu alebo kvantitu..."

bábka Bernieho Ecclestonea

Hoci by sa mohlo zdať, že s odchodom z Formuly 1 si Ecclestone bude už len užívať množstvo voľného času, opak je pravdou. "Mám ešte viac povinností ako vtedy. Robím na veciach vo Švajčiarsku, na ktorých som mal robiť už predtým. Mám tam nehnuteľnosti a hotel. V Brazílii máme niekoľko tisíchektárovú farmu. V minulosti som tam nič nerobil, starala sa o to Fabiana. Teraz jej môžem pomôcť."

Minulý rok sa objavil len na niekoľkých veľkých cenách, nakoľko už cíti, že "nie je vítaný". Budúci týždeň sa však plánuje prísť pozrieť do Bahrajnu. V Austrálii chýbal.

Na pretekoch sa však mal objaviť. Jedným z dôvodov mala byť dovolenka, ale tým hlavným návšteva Rona Walkera, melbournského podnikateľa, s ktorým v roku 1996 začal organizovať Veľkú cenu Austrálie v Melbourne. Walker bol vážne chorý. Ecclestone sa s ním chcel stretnúť, obával sa, že by to mohlo byť už naposledy. Walker však na konci januára zomrel, a tak Ecclestone svoju návštevu zrušil.

"Plánoval som, že tam pôjdem," vysvetľuje Ecclestone. "Nie kvôli pretekom, chcel som tam ísť, pretože náš drahý, starý Ron sa necítil dobre. Myslel som si, že ho pôjdem navštíviť, keďže sme si boli dosť blízki. Rozprával som sa s Barbarou [Walkerovou manželkou], a povedal, že sa do Melbourne už bez neho nevrátim."

"Tento rok som Fabiane sľúbil, že pôjdeme, pretože v Austrálii ešte nebola. Povedal som, že tam na pár dní zájdeme a vyberieme sa do Sydney," pokračuje Ecclestone a so svojským humorom dodáva: "Ja som teda stratil Rona — a Fabiana sa nasrala."

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk