F1.sk F1.sk

Experti F1: V Austrálii bol najlepší Magnussen, Vettel až desiaty
zdroj: Renault Sport

Experti F1: V Austrálii bol najlepší Magnussen, Vettel až desiaty

Formula 1 pridáva do svojho repertoára ďalší prvok. Od novej sezóny bude vždy po pretekoch hodnotiť jednotlivých pilotov. Tím expertov sa bude snažiť brať do úvahy skutočne len výkony samotných jazdcov, ich monoposty nebudú hrať v hodnotení žiadnu rolu.

Po pretekoch v Austrálii sa na prvé miesto posunul Kevin Magnussen, ktorý síce vypadol, no podľa expertov F1.com podal najlepší výkon zo všetkých pilotov v štartovom poli.

1. KEVIN MAGNUSSEN

Hoci Kevina Magnussena malo v minulej sezóne množstvo pretekárov v zuboch, v Melbourne "neurobil jedinú chybu". "Jeho kvalifikačné kolo bolo fenomenálne a jeho štart azda ešte lepší," píše sa v hodnotení tímu expertov, ktorých mená zatiaľ nepoznáme. "Pretlačiť sa vonkajšou stranou v prvej zákrute si zaslúži potlesk. O to väčší, ak proti nemu stojí Max Verstappen. Čo je ohromujúce, nemal potom žiaden problém s držaním Red Bullu za sebou."

Kevin Magnussen
Haas

2. LEWIS HAMILTON

Lewisa Hamiltona obrala o víťazstvo virtuálna verzia Berndta Mayländera. "Bol najrýchlejší počas celého víkendu a zdalo sa, že víťazstvo v Melbourne bude patriť Lewisovi Hamiltonovi. No majstra sveta prekabátila technológia." Mercedes doplatil na chybu v softvéri. "No dovtedy Brit jazdil bezchybne, v kvalifikácii predviedol obdivuhodné kolo a bez problémov viedol preteky."

"Áno, dopustil sa chyby, keď bojoval s Vettelom o prvenstvo, no to bola len drobnosť v obrovskom súkolesí," dodala na Hamiltonovu adresu F1.com.

Lewis Hamilton a Kimi Räikkönen
TASR/AP

3. FERNANDO ALONSO

Španielsky pretekár môže byť s piatym miestom mimoriadne spokojný. Síce mu to uľahčili vypadnutia oboch Haasov, no jeho výkon to neochudobnilo. Alonso sa stal jazdcom dňa. "Španiel spravil v kvalifikácii chybu, ktorá ho stála postup do Q3, ale zo smoly ostatných vyťažil najviac. Novú éru s Renaultom začal na vysokej úrovni. A dokonca si našiel čas aj na to, aby svoju inžinierovi poslal pár povzbudivých slov."

Fernando Alonso pred Stoffel Vandoorne
McLaren

4. KIMI RÄIKKÖNEN

Räikkönen dokázal svojho kolegu v kvalifikácii poraziť až po piatich súťažných víkendoch, no opäť mu to v konečnom súčte nepomohlo. Zhoda okolností ho pripravila o druhú priečku a jeho tímového kolegu vystrelila na prvé miesto.

"Melbourne bol jeden z tých prípadov, v ktorých sa zdalo, že Iceman mal navrch," potľapkávajú Räikkönena po pleci experti F1. "Fín bol rýchlejší a spokojnejší. Takmer určite by v pretekoch skončil pred Vettelom — nebyť virtuálneho bezpečnostného vozidla. V Melbourne sa mu zvykne dariť; jeho posledné víťazstvo sa odohralo práve tu. Bol to povzbudivý výkon, ktorý sa pekne podpíše pod ambície Ferrari v konštruktérskom šampionáte."

Kimi Räikkönen s austrálskou trofejou
TASR/AP

5. ROMAIN GROSJEAN

Grosjean, rovnako ako jeho kolega, preteky nedokončil. "Keď na tom záležalo, Magnussen ho porazil, no aj napriek tomu bol Grosjeanov výkon jedným z najlepších. V kvalifikácii stratil na Dána len zlomok, v pretekoch ukázal slušnú rýchlosť a dobre sa bránil v súboji s útočiacim Danielom Ricciardom. Zaslúžil by si aspoň piate miesto, no postihol ho rovnaký osud ako jeho kolegu."

Romain Grosjean po vypadnutí
TASR/AP

6. CHARLES LECLERC

Hoci Charles Leclerc nebol na obrazovkách príliš často, so svojím debutovým víkendom môže byť spokojný. "Nie je ľahké spraviť dojem v zadnej časti poľa, hlavne v tíme, ktorý sa s novou koncepciou auta len zoznamuje. Charlesovi sa to však podarilo."

"Mladý Monačan sa oproti skúsenejšiemu Marcusovi Ericssonovi ukázal v dobrom svetle, dobre manažoval svoje pneumatiky a raz či dvakrát dokonca predviedol aj predbiehací manéver. Viac ako slušný štart do možnej žiarivej kariéry," zamysleli sa hodnotitelia.

Charles Leclerc pred Sebastian Vettel
Sauber

7. DANIEL RICCIARDO

Austrália nemá ani po tejto sezóne pretekára, ktorý by sa doma vyšplhal na pódium. Ricciardovi výrazne uškodil trest, ktorý mu komisári udelili v tréningu za nerešpektovanie červených vlajok. "Aj napriek jeho viditeľnej frustrácii sa v pretekoch vrátil do hry, sotva spravil niečo zle. Jeho predbiehací manéver na Nica Hülkenberga bol z najlepšieho súdka a jeho elektrizujúce najrýchlejšie kolo zvýraznilo potenciál Red Bullu."

Daniel Ricciardo s fanúšikmi
Red Bull Content Pool

8. NICO HÜLKENBERG

Piatková príprava Renaultu nebola z tých najlepších, no "Nemec v kvalifikácii predviedol silný výkon a zatienil aj kolegu Carlosa Sainza. V pretekoch ho prekonal Ricciardo, ale proti Fernandovi Alonsovi a Maxovi Verstappenovi nemal žiadnu šancu; preskočili ho počas fázy VSC. Solídny štart do sezóny."

Nico Hülkenberg
Renault Sport

9. MARCUS ERICSSON

Hoci Marcus Ericsson v podobných hodnoteniach nezvykne žiariť, tentoraz sa mu podarilo umiestniť v prvej desiatke. "Ericssonova budúcnosť vyzerala byť poriadne nahnutá, no v Melbourne bol z neho nový človek. Šéf Sauberu Fréderic Vasseur mal po Švédovom kvalifikačnom kole, po ktorom len tesne neprekĺzol do Q2, pripravené len pochvalné slová. Jeho preteky trvali kvôli problémom s riadením len šesť kôl, no jeho elektrizujúci výkon bol dostatočne presvedčivý, aby si zaistil miesto v top 10."

Marcus Ericsson
Sauber

10. SEBASTIAN VETTEL

Víťazovi Veľkej ceny Austrálie sa ušla len desiata priečka. "Niektorým by sa mohlo zdať zvláštne, že víťaz je tak nízko, ale poukazuje to na kvality výkonov Vettelovych súperov v Melbourne."

"Priznal, že v kvalifikácii sa dopustil chyby a väčšinu víkendu sa nedokázal časovo vyrovnať Kimimu Räikkönenovi. Chopil sa však šance, ktorú mu dalo VSC a odvtedy chybu neurobil. Pre Nemca je to azda i bonus; dokázal zvíťaziť, hoci nebol na vrchole svojich schopností," uzavrela austrálske hodnotenie oficiálna stránka Formuly 1.

Sebastian Vettel pred Lewisom Hamiltonom
TASR/AP

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk