F1.sk F1.sk

Wolff tvrdí, že za prehratý boj môže chyba v softvéri
zdroj: TASR/AP

Wolff tvrdí, že za prehratý boj môže chyba v softvéri

Až do polovice pretekov sa zdalo, že Hamilton má všetko pevne vo svojich rukách. Vyrazil mu to z nich Romain Grosjean, ktorý bol kvôli problému Haasu v boxoch nútený v prvej zákrute zastať. Riaditeľstvo pretekov pilotom naordinovalo režim virtuálneho bezpečnostného vozidla.

Sebastian Vettel pred touto fázou na Lewisa Hamiltona dosť strácal. Ferrari sa rozhodlo využiť ponúknutú príležitosť a Vettel zamieril do boxov. Na prekvapenie Lewisa Hamiltona i celého Mercedesu sa na trať vrátil pred obhajcom titulu.

"Myslím si, že máme problém so softvérom vyhodnocujúcim časové rozdiely za bezpečnostným vozidlom," vysvetľoval po pretekoch v rozhovore so Sky Sports F1 Toto Wolff. Ten sa podľa šéfa Mercedesu nesprávne vysporiadal so "situáciou, ktorú sme predtým ešte nezažili. Špeciálna konštelácia monopostov na trati — jedno auto ide rýchlo, druhé pomaly. Náskok, ktorý sme potrebovali, systém vypočítal nesprávne."

Lewis Hamilton sa potom, ako sa pred ním vynoril Vettel, svojho inžiniera pýtal, či mohol niečo spraviť lepšie. Tím mu oznámil, že všetko kontroluje. Šéf tímu po pretekoch potvrdil, že chybu nespôsobil ľudský faktor. Všetko majú na svedomí počítače.

"Program je nejako navrhnutý a algoritmus nastavený. Vždy, keď nám ukázal zelenú, tak sme mali dostatočne veľký náskok, aby sme zostali vpredu. A potom sme zbadali zábery z televízie... Nuž, nestačilo to," povzdychol si Wolff.

Mark Webber, Kimi Räikkönen, Sebastian Vettel stupne víťazov VC Austrálie
Twitter/Scuderia Ferrari

Mercedesu by azda pomohlo, keby vedenie pretekov hneď na začiatku pustilo na trať safety car. "Myslím si, že nemôžeme byť takí oportunistickí. Raz vám to zahrá do karát, inokedy proti vám. V minulosti sme mali aj šťastie."

"Myslím si, že by sme mali Ferrari zagratulovať k ich prvému a tretiemu miestu. Videli sme tri tímy s konkurencieschopnými časmi. To musíme brať ako pozitívum," skonštatoval 46-ročný Viedenčan.

Sezóna je ešte len na svojom začiatku a hneď sme sa dočkali zaujímavých pretekov. Zdá sa, že nedele budú vyrovnané. "Ja si skôr myslím, že v sobotu je to tesnejšie," dodáva na záver Wolff. "Keď sa pozerám na Lewisovo kvalifikačné kolo z palubnej kamery, musím poznamenať, že som nikdy také kolo nevidel — a nehovorím to preto, že je to môj pilot. Jednoducho dokázal všetko poskladať správne. Medzi prvým a druhým kolom sme nezapli žiaden zázračný režim. Bolo to len neskutočné kolo."

Najnovšie z kategórie: Toto Wolff

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk