F1.sk F1.sk

Brian Tyler, skladateľ novej zvučky F1: Nemohla to byť len obyčajná rocková skladba
zdroj: Twitter/Brian Tyler

Brian Tyler, skladateľ novej zvučky F1: Nemohla to byť len obyčajná rocková skladba

Hudbu k novej ére Formuly 1 už poznáme, je načase spoznať aj jej autora. Kto je vlastne Brian Tyler a ako sa dostal do kontaktu s vedením športu, ktoré si ho vybralo ako svojho dvorného skladateľa?

Po mnohých úspešných projektoch, z ktorých môžeme spomenúť napríklad hudbu k filmom Iron Man, Expendables či Rýchlo a zbesilo, sa 39-ročný Brian Tyler dostal do bližšieho styku s Formulou 1. Najskôr nešlo o nič veľké, len vybrať hudobný podmaz pod jedno z kvalifikačných kôl Lewisa Hamiltona.

"Jednoducho to muselo byť z Rýchlo a zbesilo alebo z Iron Mana," povedal Brian Tyler v rozhovore s Jennie Gowovou pre stránku mobil1thegrid.com. S výsledkom boli všetci zainteresovaní spokojní. Netrvalo dlho a Formula 1 sa na talentovaného skladateľa obrátila opäť. Noví majitelia hľadali niečo, čo by pomohlo dotvoriť novú identitu Formuly 1.

"Čistým šťastím a náhodou žijem a dýcham Formulou 1," vyhlásil Kalifornčan. "Tento šport mi dokonale sedí. Fascinovala ma dráma Formuly 1. Celá sezóna, tímy, stratégie a aj rivality."

Jeho záujem o kráľovnú motoršportu sa ukázal už pred niekoľkými rokmi, keď sme zažili poslednú zmenu bodovacieho systému. Tyler vtedy zaslal list reagujúci práve na nové bodovanie šéfredaktorovi magazínu F1 Racing a ten sa objavil priamo v jednom z vydaní.

Samotný Tyler vyrastal pod taktovkou otca, ktorý bol veľkým nadšencom motoršportu. Avšak už ako štvorročný prejavil silný záujem o hudbu, a tak sa na pretekárske autá díval len z diaľky. "Zaujímal som sa o rôzne druhy hudby a vŕtal sa v rôznych žánroch," pokračuje Tyler, ktorý sa čím ďalej, tým viac uberal do sveta tónov a akordov. "Zvykol som písať hudbu ku knihe, ktorú som práve čítal. A neskôr som napísal aj žalospev."

Na minuloročnej Veľkej cene USA už bolo rozhodnuté o tom, kto nové dielo zloží. "Šiel som do Austinu. Prvá osoba, s ktorou som sa viezol smerom na okruh, bol Mika Häikkinen. Nakoniec sme spolu strávili celý deň."

"Odvtedy si s Mikom veľa píšeme," hovorí viacnásobný nominant na cenu Emmy. "Začal som premýšľať nad tým, aká by táto nová hudba mala byť. Pýtal som sa ho, ako sa cíti pred pretekmi, alebo aké to je, keď čaká na zhasnutie svetiel. Do hudby som sa snažil zachytiť Mikove a Davidove (Coulthardove) slová. Snažil som sa zachytiť emócie pred tým, čo sa práve malo stať. Keď som sa vrátil, okamžite som začal písať. Napísal som toho oveľa viac, ako som potreboval. Hudba explodovala."

Twitter/Brian Tyler

Táto práca bola v porovnaní s inými oveľa príjemnejšia a z istého pohľadu aj jednoduchšia. Formulu 1 predsa dobre poznal. "Nemusel som si robiť dlhý prieskum. Počas posledných dvadsiatich rokov som cez víkendy nežil Iron Manom."

"Spätne som si pozrel prvý titul Lewisa Hamiltona. Tá emotívna cesta a fakt, že rok predtým prehral o jediný bod... Zasiahlo ma to," zdôveril sa Tyler. "Nemohla to byť bežná rocková skladba. To, čo sa stalo, si pýtalo viac. Chcelo to emócie, hlasy, chór i pocit, že je to väčšie ako samotný život."

Skladba bola nahrávaná v londýnskych Air Studios, ktoré ešte v roku 1965 založili Beatles. Hudobníci majú k dispozícii všetko. Od gitár cez bicie až po celý orchester. Vo výslednom diele sa však objavuje ešte jeden prvok. "Chcel som do toho vložiť aj autá Formuly 1. Rôzne éry áut. Tieto historické motory nie sú použité len ako efekty. Vložili sme ich priamo do hudby. Sú ako hlas od boha!"

"Skvelé na celom nahrávaní v Londýne bolo to, že za sklom, na druhej strane miestnosti, boli ľudia z F1 a priamo to mohli počuť," prezradil Tyler. "Výrazy na ich tvárach boli iné, než aké sme si ich predstavovali. Reakcia bola taká nečakaná, že dokonca aj orchester začal tlieskať. Boli to skvelé momenty."

Počas rozhovoru mal aj šiltovku s podpisom Lewis Hamiltona, ktorú má stále pri sebe. "Lewis je jednou z mojich inšpirácií, ako aj mnohí iní piloti. Od hora až nadol. Som veľkým fanúšikom toho, čo robia."

Tyler už dlho nebude musieť čakať. V napätí bude sledovať priame prenosy a čakať, kedy začuje svoj výtvor. "Vôbec neviem, ako budem reagovať. Už teraz som plný očakávania. Som vzrušený, je to nepredstaviteľná pocta. Bude to ohromný víkend."

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk