F1.sk F1.sk

Ricciardovi súčasné autá príliš nevoňajú...
zdroj: Red Bull Content Pool

Ricciardovi súčasné autá príliš nevoňajú...

Počnúc minulým rokom začali platiť nové aerodynamické pravidlá, vďaka ktorým sú autá rýchlejšie ako doposiaľ. Zákruty prechádzajú ako na koľajniciach a časy na kolo išli o pár sekúnd nadol. Na druhej strane však registrujeme menej predbiehania.

"Je to úchvatné," reagoval na nové monoposty Daniel Ricciardo, ktorého slová priniesla stránka Motorsport-Total.com. "Ale čím budeme rýchlejší, tým ťažšie bude predbiehanie a jazda za iným autom."

Môže za to komplexná aerodynamika a k dokonalosti vyladený tok vzduchu cez štruktúry auta. Keď sa však jazdec priblíži za svojho súpera, je v "špinavom" vzduchu a odrazu to všetko funguje celkom inak. Resp. nefunguje...

"Skutočne chceme mať autá, ktoré zvládnu kolo za 1:22 a nie za 1:25, no v nedeľu nedokážu predviesť poriadne preteky? Alebo by sme radšej mali pomalšie monoposty, ktoré dokážu aj predbiehať? Ešte v roku 2014 boli z pohľadu nás jazdcov pomalé, ale diváci ten rozdiel nespozorovali."

Dnes je na autách množstvo prídavných krídelok a aerodynamických doplnkov, ktoré spôsobujú celý problém. "Vyzerajú pozoruhodne, ale starajú sa o to, že auto, ktoré jazdí vzadu, je v totálnych sr***ách. Okrem toho máme širšie pneumatiky i širšie šasi, takže okruhy sa opticky zúžili. Miesta je menej."

Na záver rozhovoru pridal Ricciardo porovnanie s motocyklovou sériou MotoGP. "Oni sú na jedno kolo o tridsať sekúnd pomalší ako my. Ukazujú nám, že nie vždy ide o dosahovaný čas," dodal Daniel Ricciardo.

Najnovšie z kategórie: Red Bull

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk