F1.sk F1.sk

Vettel: Takto jazdí v bežnej premávke
zdroj: Ferrari Media Center

Vettel: Takto jazdí v bežnej premávke

To, o čo sa piloti snažia počas pretekov, nie je nutné príliš rozvádzať: dostať sa ku šachovnicovej vlajke čo najrýchlejšie. Akí sú však za volantom svojho civilného auta?

Viac informácií nám prináša Shell, ktorý sa v rámci projektu Shell Drives You spýtal na šoférske zvyklosti Sebastiana Vettela. Vettel je jeden z účastníkov ich výskumu, ktorý má za cieľ odhaliť faktory ovplyvňujúce štýl jazdy.

Každý účastník dostal okrem dotazníka zameraného na jeho povahové vlastnosti aj mobilnú aplikáciu, ktorá, okrem iného, vyhodnocovala šoférovu prácu s plynom, brzdami a jeho rýchlosť. Spoločnosť sledovala aj biometrické parametre každého účastníka. Nezabudlo sa ani na šoférovo vnímanie bezpečnosti, zábavy, či jeho pohľad na rozptyľovanie počas jazdy. Spoločnosť zbierala údaje aj o hustote premávky a počasí.

V rámci kampane prezradil viac o svojich zvyklostiach za volantom Sebastian Vettel. "Môj jazdný štýl by som nazval normálnym. Som uvoľnený šofér, pokiaľ nie som v strese. Naozaj, som v tomto smere dosť obyčajný. Nie som veľký fanúšik mestskej premávky. Veľa áut, zápchy a semafory — to nie je pre mňa. Som netrpezlivý. Preferujem skôr jazdy po otvorenej krajine. Rád jazdím mimo mesta, v horách, kde je veľa pekných zákrut, ale i po pobreží."

Sebastian Vettel
Scuderia Ferrari

Za sebou máme zimnú prestávku, v rámci ktorej sa istotne vybral na niekoľko výletov. Koho chce mať pri takomto výjazde pri sebe? "Chcel by som mať vedľa seba rodinu. Je skvelé, keď viete, že máte vedľa seba ľudí, ktorých milujete."

"Som však spontánny vodič," hovorí na margo plánovania presnej trasy Vettel. "Nezamýšľam sa nad plánovaním. Ak je však predo mnou dlhšia cesta, určite si ju naplánujem. Som fanúšikom máp a som rád, keď dopredu viem, ktorou cestou pôjdem. Ale keď už sedím v aute, chcem len jazdiť."

"Na šoférovaní je najlepšia práve tá voľnosť. Môžem ísť kam len chcem. Môžem ísť na pekné miesto v pekný deň s pekným autom a dobrou hudbou — to si na celej jazde užívam najviac," pokračuje štvornásobný majster sveta a približuje svoj hudobný vkus: "Keď jazdím, vždy počúvam rôzne žánre a skáčem z jednej dekády na druhú. Modernú hudbu príliš nepočúvam, preferujem skôr skladby zo šesťdesiatych až deväťdesiatych rokov."

Oslavný tanec Sebastiana Vettela
TASR/AP

Vettel tiež prezradil, že pred naštartovaním auta nemá žiadne špeciálne zvyklosti. Vždy sa len ubezpečí, že má v aute niečo na pitie. Inak len skočí do auta a okamžite vyráža.

No samotná jazda nebýva len príjemná. Ľudia chodia autom radi, a tak sa často tvoria dopravné zápchy. Nemec má recept na to, ako zostať za volantom pokojný: "Môj najlepší tip je sa veľkej premávke vyhnúť. Ak dokážem dopredu odhadnúť, kde bude rušno a kde sú časté zápchy, vyhnem sa týmto oblastiam a vyberiem sa inou cestou. V mojom prípade to vždy funguje. Ale ak už som v zápche, pomáha mi dobrá hudba a dobrá spoločnosť, s ktorou sa môžem pustiť do zaujímavého rozhovoru. Vďaka nemu som za volantom pokojný."

Štart pretekov sprevádzajú zaužívané rituály, vďaka ktorým sa pilot dokáže maximálne koncentrovať. To však neplatí pri jazde v bežnej premávke. Ako sa Vettel dokáže zbaviť stresu?

"Keď sedím v pretekárskom aute, mám okolo seba absolútne ticho. Stopercentne sa koncentrujem len na svoju jazdu," vysvetľuje 30-ročný Heppenheimčan. "Počas jazdy v premávke vás však veľa vecí rozptyľuje. Môže to byť nápoj alebo preladenie hudby. Keď ste v strese, mali by ste sa koncentrovať len na jazdu a na zvyšok zabudnúť — to vám veľmi pomôže."

"No keď som na ceste, necítim sa byť pod nejakým tlakom. Preto mám v sebe oveľa menej emócií ako na pretekárskej trati. Asi je to preto, lebo od seba nič neočakávam — okrem toho, že dorazím do cieľovej destinácie. Opísal by som sa ako 'uvoľnený'," zamýšľa sa Vettel.

Od čias, keď Vettel získal svoj vodičský preukaz, už nejaký ten piatok ubehol. "Myslím si, že jazdný štýl človeka sa s časom mení. Každý si spomenie práve na svoju skúšku v autoškole, kde bol nervózny a opatrný. Postupne sa človek dokáže viac uvoľniť a vie, ako reagovať na neštandardné situácie. Na pretekárskom okruhu je to rovnaké. Váš štýl sa s časom mení oveľa viac, ako si možno myslíte."

Pilot musí svoj štýl prispôsobiť aj podmienkam. "Na jazdu na trati má veľký vplyv aj počasie. Keďže chcem ísť čo najrýchlejšie, musím každú situáciu prehodnocovať a ísť až na limit. V bežnej premávke nemá počasie až taký vplyv, pretože sa nepohybujete na hrane. No aj napriek tomu je normálne, že keď je cesta mokrá a viditeľnosť obmedzená, jazdíte opatrnejšie."

Ferrari pravdepodobne čaká sezóna, v ktorej bude musieť poriadne šetriť palivo. Tím mal s ním problémy už minulý rok a podľa niektorých zdrojov na tom nie je o nič lepšie. Zatiaľ čo Vettel musí palivo v pretekoch šetriť, na ceste si naň až taký veľký pozor dávať nemusí.

"Som priemerný vodič, ktorý sa nad efektivitou svojej jazdy príliš nepozastavuje," hovorí Vettel, ktorý zrejme za priemerného vodiča považuje priemerného Nemca, nie Slováka. "Ale dávam si pozor na pár vecí. Napríklad dodržiavam rozostup medzi mnou a autom predo mnou. Vďaka tomu nemusím tak prudko brzdiť a následne pridávať. Jazda je oveľa plynulejšia. Do cieľa sa dostanem uvoľnený, menej vystresovaný. A napokon aj efektívnejšie."

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk