F1.sk F1.sk

Force India: Dajte nám pätnásť miliónov a budeme mať na boj o tretiu priečku
zdroj: Force India

Force India: Dajte nám pätnásť miliónov a budeme mať na boj o tretiu priečku

Force India sa za desať rokov vo Formule 1 vypracovala na stabilný tím lepšej časti stredu poľa. Minulý rok obhájila štvrtú priečku v Pohári konštruktérov a zaostať nechce ani teraz. Ba čo viac, začína si robiť zálusk aj na pozície pred sebou.

Problémom je však rozpočet. Force India tvorí spolu so Sauberom dvojicu tímov, ktoré na svoj chod potrebujú najmenší balík peňazí. V stajni sú si vedomí ohromnej efektívnosti, ktorú za tie roky dosiahli. S výrazne menším rozpočtom, než aké majú top tímy F1, by chceli aspoň niektoré z nich raz poraziť.

"Nie je žiadnym tajomstvom, že v tomto športe je veľká korelácia medzi peniazmi a úspechom," zdôveril sa pre racefans.net Otmar Szafnauer. "Dá sa teda dobre fungovať aj s menšími zdrojmi, ale raz sa musíte sami seba spýtať, či dokážete vyhrať. To asi nie. Pozeráme sa však dopredu, pretože sme banda pretekárov, ktorá robí všetko tak dobre, ako len vie."

Zatiaľ čo top tímy potrebujú na to, aby sa odpútali od zvyšku poľa stovky miliónov, Szafnauer si to vie predstaviť aj za výrazne rozumnejší peniaz. "Myslím si, že z našej dnešnej pozície by sme potrebovali asi o pätnásť miliónov libier viac, aby sme mohli zabojovať o tretiu priečku. Ak začnete bojovať o tretie miesto, musíte ísť na to s rozumom. Ale myslím si, že s ďalšími pätnástimi miliónmi by sme to zvládli."

Sergio Pérez a Marcus Ericsson
Pirelli Motorsport

Aktuálne prerozdelenie peňazí by však Force Indii za posun zo štvrtej na tretiu priečku polepšilo len o tri až štyri milióny libier. To jednoducho nestačí. "Ak sa dostanete na tretie miesto, dostanete tie peniaze," uznáva Szafnauer. "Ale peniaze musíte mať ešte predtým, až potom môžete bojovať o tretie miesto."

Problémový je podľa Force Indie fakt, že súčasné prerozdelenie príjmov výrazne zvýhodňuje niektoré veľké a tradičné stajne, ktoré dostanú peniaze aj bokom, Force Indiu a ostatné tímy obchádzajúc.

Szafnauer preto volá po "väčšej rovnosti tímov pri prerozdeľovaní peňazí. Viete si predstaviť, že pri posune zo štvrtého na tretie miesto dostanete tri až štyri milióny navyše? Malo by to byť omnoho viac. Dôvod, prečo dostanete len tak málo, tkvie v tom, že veľkú časť zhltnú bonusy. Zrušme tieto bonusy a spravme tie schodíky o čosi vyššie."

Liberty Media pripravuje nový systém financovania, no do jeho príchodu — ak sa ho vôbec niekedy dočkáme —, ešte pár rokov uplynie. Ostatné tímy zatiaľ hromadne zbroja a obranné barikády Force Indie nešuštia dosť hlasno.

"Musíme boxovať s rozumom," hovorí na margo silnejúceho stredu poľa operačný riaditeľ Force Indie. "Určite ma to znepokojuje. Williams má hlavného aerodynamika, ktorý prišiel z Ferrari (Dirk de Beer, pozn. red.) a Paddyho Lowa, ktorý toho s Mercedesom veľa povyhrával. Vedia, čo robia. Okrem toho majú aj viac peňazí ako my."

Najnovšie z kategórie: Force India

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk