F1.sk F1.sk

Allison: Nové bočnice Mercedesu pomohli nájsť štvrť sekundy (VIDEO)
zdroj: TASR/AP

Allison: Nové bočnice Mercedesu pomohli nájsť štvrť sekundy (VIDEO)

Mercedes fanúšikom pomerne pravidelne ponúka rôzne zaujímavé videá. Inak tomu nebolo ani tentoraz, keď sa technický riaditeľ James Allison ocitol medzi minuloročným autom W08 a tohtoročným W09, ktoré začal porovnávať.

Najskôr pripomenul hlavné rozdiely týkajúce sa pribudnutia svätožiary a naopak absencie žraločej plutvy, resp. T-krídla, aby postupne prešiel k ďalším záležitostiam. Veľmi zaujímavé slová pridal o bočniciach, ktoré sa podľa neho postarali o zlepšenie na úrovni štvrť sekundy na kolo!

"Najväčšiu zmenu nájdete tu dole v bočnici," povedal Allison. "V tejto oblasti sme odviedli obrovské množstvo práce a auto sme sa pokúsili spraviť ozaj štíhlym. Keď si ho prirovnáte k minuloročnému, môžete vidieť zmenu. Na minuloročnom aute je vidieť, že karoséria vyčnieva v oblasti motora a výfukov..."

"Na novom aute je to všetko omnoho, omnoho štíhlejšie. Možno to nevyzerá byť veľký rozdiel, ale keď si to porátate, tak len v tejto oblasti je to približne štvrť sekundy. Nevyzerá to na veľkú zmenu, ale je za tým obrovské množstvo práce. Pri tomto projekte sme prišli o množstvo vlasov, no na finálny výsledok sa omnoho lepšie pozerá a čo je dôležitejšie, je aj omnoho rýchlejší."

Allison hovoril aj o zmenách predných závesov a zdvihnutí predných ramien, vďaka čomu sa pod auto dostáva väčšie množstvo vzduchu. Taký je súčasný trend.

"Vo všetkých oblastiach auta a v každej časti jeho povrchu sme spravili niečo nové. Našli sme iné spôsoby robenia vecí. Našli sme lepšie možnosti hľadania prítlaku a pridávania výkonu. Všetky sú samostatne možno malé, ale keď ich zrátame do jedného celku, tak je to niečo enormné."

"Minuloročné auto bolo najrýchlejšie na scéne. Vyhralo viac pretekov, ako ktorékoľvek iné a pochopiteľne získalo aj titul. Avšak oproti tomuto by bolo dočista bez šance a toto nové by ho sfúklo," skonštatoval James Allison, podľa ktorého je nový stroj "oveľa, oveľa rýchlejší."

Najnovšie z kategórie: Foto & Video

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk