F1.sk F1.sk

Bergera trápi, že sa z áut F1 stávajú "nákladiaky"
zdroj: Haas

Bergera trápi, že sa z áut F1 stávajú "nákladiaky"

Gerhard Berger, bývalý pilot Ferrari a McLarenu, si ešte pamätá na časy, keď monoposty boli oveľa ľahšie a motory pre diváka príťažlivejšie. Autá dnes majú cez 730 kilogramov a trend naznačuje, že sa toto číslo bude ďalej zvyšovať.

"Z áut budú čoskoro nákladiaky," nechal sa počuť v rozhovore pre Servus TV Gerhard Berger, podľa ktorého je to "vtip". Namiesto toho by radšej videl monoposty, ktoré nebudú príliš prevyšovať hranicu 500 kíl.

Zvýšenie váhy však neprichádza len so svätožiarou. O významné percento sa stará aj rozložitý hybridný systém. Berger túži po väčšej slobode v oblasti pohonného ústrojenstva: "Ak sa niekomu podarí nájsť nejakú výhodu, mal by ťažšie, no o čosi rýchlejšie auto. No ak nie, tímy by mali mať šancu ten-ktorý systém nevyužiť."

Takýto prístup by si však vyžiadal veľkú investíciu do výskumu tejto oblasti. Tímy by prichádzali s veľmi rozdielnymi riešeniami a v snahe dohnať konkurenciu by míňali ešte viac - toho sa obávajú napríklad v Red Bulle.

Fakt, že sa časmi blížime aj k slávnej ére desaťvalcov, Bergera príliš nenadchýna: "Rekordy prekonávame, ale každý rok zvyšujeme hmotnosť áut a potom sa ju snažíme kompenzovať - veď to je nezmysel."

Najnovšie z kategórie: Gerhard Berger

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk