F1.sk F1.sk

Hamilton: V novom aute je moja i Valtteriho DNA
zdroj: Mercedes

Hamilton: V novom aute je moja i Valtteriho DNA

Lewis Hamilton priznal, že Mercedes mu v tomto roku doprial poriadne dlhú zimnú prestávku. Bola vraj najdlhšia, akú mal za posledných desať rokov; poriadne si ju užil, oddýchol si a nabil si batérie pred novým ročníkom.

"Podľa mňa je vždy magické a kúzelné, ako sa zrodí takéto auto," skonštatoval štvornásobný majster sveta pri pohľade na W09 EQ Power+. "V boxoch som bol v úžase ako malé dieťa. Myslel som na to, ako je možné, že technici to auto dokážu spraviť vždy lepším a lepším..."

Jeden z prítomných novinárov vzápätí odbočil od témy a položil otázku týkajúcu sa novej zmluvy. Kedy bude podpísaná? Hamilton odpovedal: "Východisková pozícia je jednoduchá - tím nechce žiadneho iného jazdca a ja nekomunikujem so žiadnou inou stajňou. Vnímam to celkom uvoľnene. Viem, že iní piloti sem neprestajne volajú, ale tím to nezaujíma. Bavíme sa o tom, ako budeme pokračovať a verím, že sa dopracujeme k riešeniu."

O svätožiare Angličan povedal, že je to "nový svet", ale Mercedes podľa neho odviedol dobrú robotu a do auta ju solídne zakomponoval. "Som si istý tým, že po niekoľkých pretekoch už o nej vôbec nebudeme hovoriť a všetci si na ňu zvykneme," skonštatoval. "Z môjho pohľadu je škoda hlavne to, že autá sú čoraz ťažšie. Toto smerovanie sa mi nepáči. Keď sú autá ťažšie, tak brzdy majú viac práce a potrebujú viac chladenia. Teraz budú stroje ešte rýchlejšie a aj fyzicky sa na to musíme lepšie pripraviť. Ja sám by som mal radšej ľahké a rezké stroje tak, ako kedysi."

Lewis je zvedavý aj na to, akú silu ukáže v blížiacom sa ročníku jeho kolega Valtteri Bottas. "V tíme sa už celkom udomácnil. Nové auto bolo ovplyvnené jednak mnou, ale jednak aj ním - inak povedané, je v ňom moja i jeho DNA. Preto očakávam, že monopost mu bude sedieť rovnako dobre ako mne."

Onedlho predstaví svoje auto aj jeden z hlavných konkurentov Mercedesu, tím Scuderia Ferrari (dnes o 15.00 h, pozn. red.). Čo od neho Hamilton očakáva? "To, že bude červené!" zasmial sa. "Ale vážne: keď uvidíme prvé obrázky, musíme byť opatrní. Na autách ešte zvyčajne nie sú všetky krídla. Viac toho zhliadneme v priebehu testov, prípadne až v Austrálii. Zo strany Ferrari inak očakávam poriadny odpor. Silný však bude aj Red Bull a fajn by bolo aj to, ak by sa do hry pridal i McLaren."

"Vždy som bol pevne presvedčený o tom, že v živote dokážete dosiahnuť takmer všetko - len tomu musíte veriť a musíte na tom pracovať. Teraz tu máme so sebou Billyho Mongera, ktorý je toho žijúcim dôkazom. V minulom roku prežil strašidelnú nehodu a teraz už sedel v aute F3. Prekážky, ktoré som prekonal ja, sú oproti tým jeho nič. Rád sa obklopujem pozitívne zmýšľajúcimi ľuďmi. Nemám rád takých, ktorí vám svojou negativitou odčerpávajú energiu. Viem, čo dokážem a som dostatočne hladný na to, aby som toho dosiahol ešte omnoho viac."

S ktorými súpermi 33-ročný pretekár v tomto roku ráta? "Tak to vôbec netuším," odpovedal Lewis Hamilton. "Už som raz spomenul mená Sebastiana a Maxa, ale pravda je taká, že to vôbec netuším. Ak by mal Verstappen spoľahlivejšie auto, už minulý rok mohol byť iný. Od Red Bullu v predchádzajúcej sezóne všetci čakali veľmi veľa, ale ukázalo sa, aké ťažké je niečo predpovedať. Ja len dúfam, že sme spravili dosť preto, aby sme boli opäť vpredu."

"Za sebou mám týždne, počas ktorých som premýšľal. Človek si kladie takéto otázky: Ako môžem byť lepší? Odkiaľ na to vezmem motiváciu? Cítim pre šport rovnakú vášeň ako predtým? K ničomu sa nemusím nútiť a fyzická príprava na novú sezónu bola pre mňa pomerne jednoduchá. Cítim hlad a chcem zažiť ešte lepší rok ako minulý. V tíme cítim radosť a užívam si spoluprácu s ním. Kým to tak bude, ostanem pretekárom Formuly 1," odkázal Lewis Hamilton.


Najnovšie z kategórie: Mercedes

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk