F1.sk F1.sk

Majú Mercedes a Ferrari v športe zbytočne veľkú silu?
zdroj: TASR/AP

Majú Mercedes a Ferrari v športe zbytočne veľkú silu?

Max Verstappen v priebehu minulého týždňa povedal, že ak by mal Red Bull motory Mercedes, súperi by nemali nárok. Je mu celkom jasné, že v Milton Keynes postavili kvalitné šasi, ktoré však zo strany pohonnej jednotky Renault doposiaľ nemalo dostatočnú podporu.

Podobne sú na tom však aj v McLarene, kde sú takisto presvedčení o kvalite svojho šasi, avšak doposiaľ doplácali na slabší výkon a nespoľahlivosť motorov Honda. Toto sa už zmení a McLaren bude spolupracovať s Renaultom, no teoreticky vraj mohol aj s Mercedesom. Ale čo tomu zabránilo?

"Nuž, toto vás prekvapí: politika!" odpovedal šéf McLarenu Zak Brown na otázku Autosportu. "Niektorí ľudia z Mercedesu nám chceli dať motor, niektorí nie. Potom začal byť problém aj s palivom. Nuž a okrem toho by na dodávku motorov pre viac ako tri tímy potrebovali súhlas FIA. Tá však chcela, aby Honda nevyhnutne ostala v F1, takže sa z toho stala mimoriadne politická záležitosť."

"Ako som povedal, v rámci Mercedesu boli na dodávku motorov pre McLaren rôzne názory, ale treba férovo povedať, že boli pripravení pomôcť aj Honde a chceli prispieť k vývoju ich motora. Toto musím Totovi (Wolffovi, pozn. red.) uznať..."

Veľmi zaujímavé boli aj ďalšie Brownove slová. "Sotva som tu jediný, podľa ktorého majú Mercedes s Ferrari v dnešnej Formule 1 príliš veľkú silu - a nie v zmysle výkonu motora," usmial sa Brown, podľa ktorého je celá hybridná éra o boji dvoch automobilových gigantov. "Pridáva sa k ním len Red Bull... A pochopiteľne im ide o to, aby si toto status quo zachovali. Za všetko hovoria odpovede Wolffa a Sergia Marchionneho na to, keď Ross Brawn pre rok 2021 navrhol jednoduchší a lacnejší motor."

Američan je podľa vlastných slov stopercentne presvedčený o tom, že tieto dve značky majú príliš veľkú silu. "Ross príde s nápadom na zmenu a oni okamžite zaútočia, čo by sme však asi nemali vnímať ako prekvapenie."

"Formula 1 má svoje problémy; ako priemysel by sme podľa mňa mali spraviť krok späť a urobiť to, čo je pre šport správne. Napokon to totiž bude správne pre všetkých z nás. Niektoré reakcie na Rossove nápady hovoriace o tom, že to bude štandardizovaná formula, prípadne, že to bude niečo ako NASCAR, sú hrubým zveličením toho, čo bolo navrhované. Hovorilo sa len o niekoľkých štandardizovaných súčiastkach, ktoré vy a ani ja nikdy neuvidíme. Bola to snaha o škrtnutie niektorých technologicky sofistikovaných záležitostí, ktoré stoja celý majetok a fanúšikovi nič neprinesú," vysvetlil Brown.

Problémov je v tomto smere veľa a tímy investujú milióny napríklad do predného krídla: "Nespočetné milióny natlačia do toho, aby v tomto smere získali maličké výnosy, ale pretekársky šport to robí len horším! Nech budú pravidlá akékoľvek, najpravdepodobnejšie sa zrodia víťazstvá veľkých tímov. Majú totiž viac skúseností, vedomostí i peňazí. Mercedes a Ferrari majú takú ekonomickú a motorovú výhodu, že v športe máme doslova systém dvoch rôznych tried, čo nie je dobré."

"Podľa mňa by bolo fantastické vidieť napríklad to, že Force India vyhrá preteky," pokračoval Zak Brown. "Mohli by vyhrať aj celý šampionát? Nie, ale podľa mňa by mali mať na to, aby vyhrali preteky. V minulom roku skončili na konečnom štvrtom mieste, ale ani raz sa nedostali na pódium."

"Pochopiteľne, že Mercedes a Ferrari tieto pravidlá nechcú zmeniť. Ja to chápem. Ale vidím to aj tak, že možno sedia v prvej triede a zvyšní z nás len v 'business' alebo 'economy class', no všetci sme na Titaniku a keď sa potopí, tak je jedno, v ktorej ste triede," zdôraznil nástupca Rona Dennisa. "Tento šport je v prvom rade o fanúšikoch. Nuž a tí chcú vidieť skvelých jazdcov vo veľmi rýchlych autách, ktorí sa budú navzájom predbiehať. Z F1 je dnes technologická a finančná bitka, čo však športu škodí."

Odborník McLarenu priznal aj to, že pred časom sa mohol rozhodnúť pre pôsobenie buď vo Wokingu, alebo v Liberty Media. Mal ponuku na pozíciu, ktorú napokon dostal Sean Bratches. "Môžem povedať len to, že som veľmi spokojný s tým, ako som sa rozhodol," zareagoval Zak Brown. "Môžete spraviť čo len chcete: grid girls, grid kids, rockové koncerty, London Live, digitálne toto či tamto, ale keď po piatich pretekoch viete, že Lewis bude majster, tak sa ráta len to..."

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk