F1.sk F1.sk

Haas nechce na Ferrari strácať viac ako pol sekundy
zdroj: TASR/AP

Haas nechce na Ferrari strácať viac ako pol sekundy

Tím Gena Haasa odoberá od Ferrari toľko súčiastok, koľko len pravidlá povoľujú. Vďaka tomu sa v Pohári konštruktérov umiestnil už druhý rok na ôsmom mieste a zatiaľ sa úspešne vyvaruje osudom mnohých tímov, ktoré po pár sezónach skončili.

Majiteľ však dáva svojmu zoskupeniu ďalšiu úlohu. Na Ferrari sa treba dotiahnuť na menej ako pol sekundy.

"Vyzerá to tak, že v roku 2018 budú všetci lepší," hovorí pre oficiálnu stránku Haasu majiteľ stajne. "Identifikovali sme slabiny a spolu s Güntherom (Steinerom, pozn. red.) sme mali úprimný rozhovor o tom, kam by sme sa mali ďalej posunúť a ako sa budeme zlepšovať."

"Nie je žiadnym tajomstvom, že používame vybavenie Ferrari," pokračuje Gene Haas. "Pre nás je to základ, na ktorom staviame. Aby sme však boli konkurencieschopní, nesmieme na Ferrari strácať viac ako pol sekundy. To sa nám v minulom roku nepodarilo. Povedal by som, že sme boli o jednu až jednu a pol sekundy pomalší ako Ferrari. Od víťaza pole position to mohli byť až dve, takže aspoň sekundu musíme vymazať, ak chceme bojovať s ostatnými."

Víťazný Mercedes sa v minulom roku podarilo vyzvať len Scuderii. Ak by sa Haas dostal ku Ferrari tak blízko, ako jeho šéf mieni, ľahko by sa jeho piloti udomácnili v prvej desiatke.

Gene Haas vidí veľký potenciál v práci s pneumatikami Pirelli. Na ne však vplýva viacero faktorov, na ktoré sa treba pozrieť najprv. "Chceme odstrániť všetky technické nedostatky, ktoré nás brzdia. Najväčším problémom sú však pneumatiky. Musíte ich udržiavať v tom správnom teplotnom okne. To však závisí od vášho prítlaku, odporu a od toho, ako zvládate šmyky."

"Pneumatiky sú na prítlak mimoriadne citlivé. Prehrievajú sa a šmýkajú, ale aby ste s nimi mohli dobre pracovať, musíte mať dobré šasi a aerodynamiku. Bez toho všetkého sa auto len veľmi ťažko ovláda, piloti to majú náročné. V tom prípade od nich nemožno čakať, že získajú niečo v aute, ktoré sa sotva udrží na trati," dodal Haas.

Najnovšie z kategórie: Haas

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk