F1.sk F1.sk

Haas: Americkým pilotom nehovoríme nie, to boli len dohady ľudí
zdroj: Haas F1 Team

Haas: Americkým pilotom nehovoríme nie, to boli len dohady ľudí

Günther Steiner vyvolal medzi americkými jazdcami poriadnu búrku. Vo svojom vyjadrení vyjadril ľútosť nad tým, že na Formulu 1 nie sú pripravení žiadni piloti z USA.

Zo zámoria sa ozvalo viacero pilotov vrátane pretekára IndyCar Grahama Rahala: "Americkí piloti sú prekliate dobrí. Za tým si stojím, je tu kopa talentov. Zostaňte však v IndyCar, tu je súťaž oveľa lepšia!"

"Mentalita Haasu je vtipná," pousmial sa Rahal. "Vraj Američania nie sú dosť dobrí, no ani nám nedali šancu. Nestojí nám to za ten čas."

Gene Haas dostal v rozhovore pre oficiálnu stránku tímu otázku, ako vníma vyjadrenia Günthera Steinera. "Nášho šéfa tímu sa spýtali na tému amerických jazdcov vo Formule 1, konkrétnejšie v Haase. Odpovedal niečo v zmysle, že to nepatrí zrovna medzi naše najväčšie priority. Vyjadrenia sa rozleteli všetkými smermi a ľudia pozliepali hŕbu dohadov."

"Faktom zostáva, že vo Formule 1 sa stále len učíme," pokračuje majiteľ tímu. "Priniesť sem pilota, ktorý by sa tiež musel o Formule 1 najprv niečo naučiť, by pre nás asi nebolo najlepšie riešenie. Minulý rok som mal v niektorých momentoch pocit, že naši piloti sú lepší ako naše auto. Musíme sa zlepšiť. Z veľkej časti vieme, v ktorom smere, práve vďaka skúsenostiam našich jazdcov."

"Americkým jazdcom nehovoríme nie," upresnil 65-ročný prezident firmy Haas Automation. "Ale realita je taká, že americkí jazdci, ktorí majú superlicenciu a mohli by prísť do Formuly 1, by teraz mali byť v tíme, ktorý bude pre nich dobrou referenciou a vďaka nemu budú vedieť, ako na tom sú - nie naopak. Teraz plne očakávame, že sa do takej pozície skôr či neskôr dostaneme. No je to len náš tretí rok a potrebujeme vylepšiť viacero oblastí."

So svojou jazdeckou zostavou sú v Haase mimoriadne spokojní. Jej spätná väzba je pre technologický vývoj tímu mimoriadne dôležitá.

"Romain Grosjean a Kevin Magnussen v tom zohrávajú veľkú úlohu, pretože majú skúsenosti," zdôrazňuje Gene Haas. "Ich pomoc je rýchla a vďaka nej určujeme, či sme sa vybrali správnou cestou, alebo či by sme nemali svoj prístup prehodnotiť. Skúsenosti sú cenné, hlavne teraz, keď sa začíname dostávať do pozície tímu, ktorý napokon dokáže bojovať o pódiá a nie len o body."

"Táto debata nie je v skutočnosti o Američanoch. Ja verím v silu amerických pretekárov - v mojom tíme v NASCAR ich je plno a vyhrali sme s nimi preteky aj šampionáty. Samozrejme, disciplína je tam iná, ale určite máme konkurencieschopných Američanov, ktorí by dokázali zabojovať aj v F1. No ešte na to nie sme pripravení. Testovanie je obmedzené a zaučiť niekoho, kto nie je súčasťou nášho juniorského programu tak, aby podával maximálny výkon, by bolo mimoriadne náročné. Myslím si, že práve o tomto hovoril Günther," poznamenal Haas.

Najnovšie z kategórie: Haas

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk