F1.sk F1.sk

Záťažové testy svätožiary boli pre McLaren "strašidelné"
zdroj: TASR/AP

Záťažové testy svätožiary boli pre McLaren "strašidelné"

Tohtoročné nárazové a záťažové testy FIA boli pre tímy o čosi náročnejšie ako tie z minulých zím. Medzinárodná automobilová federácia stanovila prísne limity, ktoré musí každá svätožiara spĺňať.

Matt Morris, hlavný inžinier McLarenu, si až v testoch poriadne uvedomil, akú veľkú záťaž musí konštrukcia zvládnuť. Jeho tím tak prišiel s pôvodne neplánovanou zmenou na novom šasi. Vďaka nej sa podarilo vysporiadať s problémami spôsobenými nedostatočnou pevnosťou predošlých návrhov.

"Bola to veľká výzva," uznal Matt Morris, ktorého slová cituje Autosport. "Záťaž je veľmi, veľmi veľká. Vždy sme vedeli, že to bude výzva, a preto sme už dopredu investovali nejaký čas a peniaze do dielov na testovanie. Je jasné, že nechcete postaviť úplne celé šasi, nuž sme vyrobili niekoľko rôznych testovacích dielov, medzi inými atrapy svätožiary, jej hotovú podobu a aj jej rôzne časti. Testovali sme, ako sa jednotlivé kusy správajú."

McLaren narazil na pár problémov, ale vďaka tomu, že začal na jej vývoji pracovať o čosi skôr, sa všetko podarilo dotiahnuť do konca. "Bolo to tesné. Netvrdím, že sme testami prešli ako nôž maslom. Párkrát sa nám až zastavili srdcia, keď sme robili statické testy z rôznych uhlov, v ktorých musí svätožiara udržať aj londýnsky autobus. Keď sa na tie testy pozeráte, je to dosť strašidelné."

Testy sú až také náročné, že Morris nevylučuje, že sa niektorým tímom ich ani nepodarí zložiť. To by pre ne mohlo znamenať absenciu na testoch v Barcelone.

"Bude zaujímavé sledovať, či niekto nenarazí na nejaké problémy. Je to dosť náročný test a vôbec by ma neprekvapilo, ak by sa s ním niekto začal trápiť. Dúfam, že sa tak nestane, pretože všetkých chceme vidieť na zimných testoch," dodal Morris.

Najnovšie z kategórie: McLaren

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk