F1.sk F1.sk

Brown upozorňuje: Náklady sa vymkli kontrole, treba zakročiť
zdroj: McLaren

Brown upozorňuje: Náklady sa vymkli kontrole, treba zakročiť

Zak Brown patrí medzi veľkých odporcov súčasného systému financovania vo Formule 1. Snaží sa popohnať nových majiteľov a Medzinárodnú automobilovú federáciu, aby zakročili skôr, ako bude neskoro.

Továrenské tímy ako Mercedes či Ferrari míňajú na svoje fungovanie ohromné sumy. Ak sa podarí schváliť rozpočtový strop, očakáva sa, že bude nastavený na hranicu približne 150 miliónov libier. Menšie tímy ako Force India, Williams či Sauber majú problémy s jeho naplnením už teraz.

Uskromniť by sa v tom prípade musel aj McLaren. Brown to považuje za nutné, ak chceme, aby bola Formula 1 udržateľná a nevypukla investičná vojna.

"Medzi športami je najväčší rozdiel vo financiách prvého a posledného tímu práve vo Formule 1. Treba tú priepasť zmenšiť," mieni Brown, ktorého cituje crash.net. "Náklady sa úplne vymkli kontrole. Sme azda jediným odvetvím na svete, teda aj športom, ktorý sa na túto otázku vôbec nepozerá. Treba to spraviť, podľa mňa by to malo dostať najvyššiu prioritu."

"Liberty už tímom povedala, kam chce, aby šport smeroval. Nie úplne presne, ale aspoň orientačne. Sú tu motory, rozpočtový strop, rozdelenie príjmov - o týchto troch veciach sme vedeli. Zatiaľ však nepredstavili, ako by prerozdelenie peňazí malo vyzerať, okrem istých náčrtov," poznamenal šéf McLarenu.

McLaren čaká v tomto roku reštart. Brown ubezpečil, že jeho postoj v oblasti kontroly nákladov nemá so súčasnou situáciou tímu nič spoločné a nechce to využiť na výkonnostné zisky stajne.

"Ak bude niekto zarábať viac ako zvyšok, nemám s tým žiaden problém, pokiaľ nebudú môcť tie peniaze investovať do vývoja. Je to kvôli veľkej diere medzi tímami," pokračuje Zak Brown. "Nie som si istý, aký ma FIA názor na rozpočtový strop alebo na kontrolu nákladov, ale ja si myslím, že kontrola nákladov je len ťažko odsledovateľná. Preto by sme sa mali vybrať cestou rozpočtového stropu. Ak totiž máte peniaze, budete ich míňať."

Najnovšie z kategórie: Zak Brown

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk