F1.sk F1.sk

Brown varuje pred posluhovaním Mercedesu a Ferrari: F1 prežila odchody BMW, Toyoty i Hondy
zdroj: Ferrari Media Center

Brown varuje pred posluhovaním Mercedesu a Ferrari: F1 prežila odchody BMW, Toyoty i Hondy

Formulu 1 čaká veľmi náročné obdobie spojené s rokovaním o tom, ako by mala vyzerať budúcnosť športu. Od roku 2021 vstúpime do éry nových pravidiel a každý si bude chcieť vybojovať niečo, čo by mu mohlo vyhovovať: napríklad také Ferrari sa v tejto súvislosti nezdráhalo vyhrážať ani odchodom zo športu.

Výkonný riaditeľ McLarenu Zak Brown varoval majiteľov športu zo spoločnosti Liberty Media pred tým, aby sa z nich nestali posluhovači Mercedesu alebo Ferrari. Formula 1 podľa neho potrebuje pravidlá nastaviť tak, aby zlepšili celý pretekársky šport a nie aby niekomu nahrávali. A kto je nespokojný, toho treba nechať ísť.

"Myslím si, že Liberty sa musí koncentrovať na to, čo je najlepšie pre šport a čo je najlepšie pre fanúšikov," povedal Brown, ktorého slová cituje Autosport. "Ak to dopadne tak, že niektorý tím alebo výrobca to nepodporí, tak v tom prípade si musia uvedomiť, že nemôžu spraviť každého šťastným."

"Zamerať sa musíme na to, čo je najlepšie pre šport ako taký a ak si niekto myslí, že je to na škodu jeho pretekárskeho tímu, tak... Radšej by som o niekoho prišiel, nahradil ho a mal desať tímov, ako keby sa o majstrovský titul bili len jeden či dva tímy," rázne skonštatoval Američan, ktorému súčasná situácia zjavne prestáva chutiť.

Ferrari a Mercedes disponujú veľkým množstvom finančných zdrojov a v tomto smere sa im dokáže vyrovnať len Red Bull, ktorý však nemá pod palcom výrobu motorov a musí sa spoliehať na agregát Renaultu. Práve preto tento tím trochu zaostáva. Potom nasleduje priepasť a možno tímy ako McLaren a Renault, ktoré sú na tom finančne pomerne dobre, no ostatní majú tých peňazí ešte oveľa menej.

Máme sa teda pomaly pripravovať aj na scenár, že by nás mohli opustiť Mercedes i Ferrari súčasne? "Podľa mňa je to vysoko nepravdepodobné, ale myslím si, že možné je všetko," znela Brownova odpoveď. "Preto musíme postaviť takú sadu pravidiel, ktorá sem umožní prísť tým, čo o šport javia záujem."

"Ak by prišlo k neočakávanej a dúfam, že aj veľmi nepravdepodobnej situácii a odišli by, tak šport musí ísť ďalej. Ferrari je podľa mňa unikátny prípad, pretože to je jednoducho Ferrari, ale už sme prišli o BMW, prišli sme o Toyotu a už aj o Hondu. Všetci sme mali možnosť vidieť, že výrobcovia prídu i odídu, no šport to vždy prežil. Pravidlá teda potrebujeme napísať tak, aby to bolo to najlepšie pre šport a nie pre výrobcov."

Brown napokon dúfa, že dôležité veci sa podarí doladiť ešte uprostred tohto roku a dozvieme sa, čo nás čaká v budúcnosti. Takto by sa prípadné nové tímy, resp. noví dodávatelia motorov, mohli na éru nových pravidiel dobre pripraviť. Mali by na to dosť času.

"FIA a Liberty to potrebujú spraviť rýchlo, aby sme mali čo najkratšie obdobie negociácií. Budú totiž turbulentné. Čím dlhšie to potrvá, tým väčšie rozvraty to spôsobí. Keď k nám budú chcieť prísť noví výrobcovia motorov, resp. nové tímy, tak vieme, že to chce pár rokov. Čas teda plynie," zdôraznil Zak Brown, ktorý na záver dodal: "Myslím si, že ak by preteky vyhrávalo štyri, päť alebo šesť tímov, plus by mali šancu aj na titul, tak by F1 bola omnoho zábavnejšia a pre nás všetkých aj hodnotnejšia."

Najnovšie z kategórie: Zak Brown

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk