F1.sk F1.sk

Video: James Allison predstavuje svätožiaru
zdroj: Mercedes/YouTube

Video: James Allison predstavuje svätožiaru

Na budúci týždeň sa rozbehne sezóna predstavovaní nových monopostov, ktoré už budú musieť byť vyzbrojené aj svätožiarou. Oblasť hlavy jazdca bola dlhé roky otvorená a vystavená tak vonkajšiemu nebezpečenstvu, no toto sa po novom zmení.

"Je to niekoľko kilogramov titánu, ktoré potrebujeme umiestniť na auto," povedal technický šéf Mercedesu James Allison. "Museli sme vykonať zmeny pre to, aby sme to vedeli namontovať a aby sme sa súčasne postarali o to, že s celkovou váhou auta ostaneme pod váhovým limitom."

Svätožiara musí dokázať odolať obrovským preťaženiam: "Dizajn šasi sme museli posilniť natoľko, aby bol schopný odolať približne váhe londýnskeho poschodového autobusu umiestneného na vrchu svätožiary..."

Allison priznal, že zatiaľ máme k dispozícii len prvotnú verziu "halo", ktorá sa bude v priebehu najbližších rokov vyvíjať a postupom času by mala byť krajšia a krajšia.

"Tieto okrúhle rúry sú z aerodynamického hľadiska dosť zlé, takže všetci sme dostali povolenie na úpravu svätožiary spôsobom, aký sa každému jednotlivému tímu hodí. Môžeme na ňu namontovať aerodynamické doplnky, ktoré nám do určitej miery umožnia zmierniť jej vplyv na aerodynamiku auta," vysvetľoval Allison.

Svätožiara môže teoreticky narušiť prúd vzduchu, ktorý je potrebný pre optimálny chod motora. Okrem toho má tendenciu narušiť aj prúd vzduchu smerujúci na zadné krídlo a práve s týmto sa potrebovali aerodynamici pohrať. Všetko museli mierne doladiť.

"Toto je napokon prvá generácia ochrany hlavy, ktorá sa nachádza nad jazdcovou hlavou. Je to prvá, ale nie posledná generácia. V F1 nič nevydrží dlho len tak bez zmeny," pokračoval Angličan, podľa ktorého sa bude ďalej pracovať na zvyšovaní bezpečnosti zariadenia, ale aj na zlepšovaní jeho estetických vlastností.

Najnovšie z kategórie: Foto & Video

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk