F1.sk F1.sk

Spoveď ďalšej grid girl: Žiadne bikiny, veď sme mali dirndl
zdroj: GEPA

Spoveď ďalšej grid girl: Žiadne bikiny, veď sme mali dirndl

Sean Bratches ako komerčný šéf Formuly 1 vyriekol v priebehu minulého týždňa verdikt, ktorý sa tradičným fanúšikom Formuly 1 príliš nepozdával. Tzv. "grid girls" sú vecou minulosti a na jednotlivých podujatiach ich už neuvidíme. Po niekoľkých dňoch sme sa dozvedeli, že ich nahradia "grid kids", konkrétne mladé talenty motoršportu.

Rozhodnutie je sčasti nepochopiteľné, pretože napríklad v Rakúsku tieto dievčatá vôbec neboli oblečené provokatívne a určite neponižovali ženské pokolenie; mali totiž ľudové kroje a propagovali tak miestnu kultúru. Nie je vylúčené, že na niečo takéto by predsa len mohli platiť výnimky a aj keď už dievčatá určite nebudú na štartovom rošte, aspoň zákulisie padoku by takto spríjemňovať azda aj mohli.

Potešilo by to aj Julie Krautschneiderovú (na titulnej fotke k článku, pozn. red.), ktorá práve v Rakúsku pôsobila v pozícii jednej z báb označovaných ako "Formula Unas". "Už dlhšie sa o tom diskutovalo, ale podľa mňa je to veľká škoda. Prišli sme tak o kus tradície," povedala Rakúšanka pre Motorsport-Magazin.com. "Klišé hovorí o tom, že grid girls sú sporo odeté dámy v bikinách, ktoré sa pretŕčajú na kapotách. Ale to už nie je aktuálne..."

Formula Unas
Red Bull / GEPA

"Medzičasom je to omnoho štýlovejšie a my v Rakúsku sme prezentovali tradície. Naše Formula Unas ani nemožno porovnávať s klasickými grid girls a preto je podľa mňa škoda, že sme boli vložené do rovnakého priečinku. Ja by som si túto prácu rada ešte zopakovala, pretože je to vec, ktorá ma baví. Je to môj šport. A nejde tu len o to, že sme držali tabuľu alebo vlajku, pomáhali sme aj pri organizácii. Boli sme pri rozhovoroch, televíznych prenosoch, robili sme fotenia pre reklamné kampane. Niektoré z nás boli ako veľvyslankyne už na prvej VC sezóny v Austrálii. Je toho omnoho viac, ako si ľudia myslia."

"Som v kontakte s mnohými ďalšími dievčatami, pretože sme sa skamarátili," prezradila Krautschneiderová. "Ich názory sú rovnaké, podľa všetkých je to škoda. Bol to skvelý zážitok, veľkú cenu sme mohli zažiť zblízka a mohli sme spoznať pilotov. Víkend vo svete Formuly 1 je nezabudnuteľný zážitok. Škoda, že ďalšie dievčatá už túto šancu nedostanú."

O pôsobenie napríklad v MotoGP konkrétne táto dievčina nemá záujem. Tam je to všetko provokatívnejšie. "Myslím si, že Formula 1 to mala v Rakúsku veľmi pekne vyriešené. Boli sme akési veľvyslankyne, mali sme dirndl a vďaka tomu sme do sveta exportovali kúsok Štajerska a Rakúska. Všetci to vnímali veľmi pozitívne a radi to videli..."

Formula Unas na Red Bull Ringu
Red Bull / GEPA

Kritici hovorili o tom, že "grid girl" sa má len usmievať, dobre vyzerať a hlavne nič nehovoriť. Avšak len o výzor tu vraj určite nešlo. "Tento pocit som nemala ani len trochu a preto je to podľa mňa škoda. Vedeli sme, do čoho ideme, pretože sme sa prihlasovali do konkurzu. Túto prácu milujeme. Ak by sme boli nútené do nepohodlnej úlohy, tak by sme to nechceli. Ja som však ani na sekundu nemala pocit, že by som musela robiť niečo, čo nechcem a čo sa mi nepáči."

"Ani raz sa na mňa nikto nepozeral zle alebo odmerane. Všetci boli absolútne milí a zdvorilí. Každý sa nás pýtal na to, či si môže spraviť fotku. Jednoducho sme sa cítili dobre," vysvetlila bývalá Formula Una. "K tomu treba dodať, že vo Formule 1 to už dlho nebolo tak, aby grid girls na štart prichádzali v bikinách. Neviem si vybaviť žiadnu veľkú cenu, kde by to tak bolo. V Abú Zabí sú v uniformách letušiek, inde majú aj závojom zakryté hlavy. Všade je to špecifické podľa danej krajiny, všade je to pekné a primerané."

Dvadsaťsedemročnej dievčine je ľúto, že zástupkýň "grid girls" sa nikto na nič nepýtal. "A napokon si myslím, že sa to uberá zlým smerom. Klišé hovoriace o hlúpej blondíne v bikinách je vecou minulosti. Viaceré z nás študovali, veď medzi nami boli aj právničky a lekárky," dodala Julie Krautschneiderová.

Formula Unas
GEPA

Najnovšie z kategórie: Liberty Media

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk