F1.sk F1.sk

Štartové pole vysychá, prizvukuje Mansell
zdroj: Pirelli Motorsport

Štartové pole vysychá, prizvukuje Mansell

Podľa Nigela Mansella, majstra sveta z roku 1992, chýba súťaži vo Formule 1 dostatočná hĺbka. Tá tu bola v minulosti, keď sa v štartovom poli objavovali najrôznejšie tímy.

Formule 1 sa všetky voľné miesta nedarí zaplniť už od roku 1995. Veľkej ceny sa môže zúčastniť 26 monopostov, no po odchode Simteku sa tak ešte nestalo. Sezóna 1994 bola poslednou, v ktorej sa niektorému tímu nepodarilo kvalifikovať do pretekov z dôvodu plného štartového poľa.

Na lepšie časy sa začalo blýskať v roku 2010, keď sme na trati videli až 24 áut. Nové tímy však vstup do F1 nezvládli a postupne zanikli. Úspešne sa podarilo začleniť len neskôr vzniknutému Haasu. S výraznou pomocou Scuderie.

Nové tímy neprichádzajú, v čoho dôsledku ani noví piloti. Vyššie bezpečnostné štandardy jazdcom predlžujú kariéry a mladé hviezdy majú menej príležitostí preraziť.

"Nie, že by som Formulu 1 nerešpektoval, ale hĺbka súťaže nie je taká, akú mala v osemdesiatych a deväťdesiatych rokoch," povedal pre motorsport.com Nigel Mansell. "Chceme na trati vidieť 26 monopostov. Máme neskutočne veľa hodnotných jazdcov, ktorí sú odsunutí na druhú koľaj a nemajú kam ísť."

"V minulosti sa piloti zranili a niekto ich vždy nahradil. Vždy tu bol prúd čerstvej krvi, vždy bolo auto, do ktorého sa mohli posadiť. Teraz to vyschlo. FIA robí neskutočnú prácu v oblasti bezpečnosti. Piloti majú takmer dvakrát také dlhé kariéry, čo je pre nich fajn, ale mladí jazdci sa nikdy nedočkajú svojej šance," dodal šiesty pilot v počte zaznamenaných najrýchlejších kôl.

Najnovšie z kategórie: Piloti

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk