F1.sk F1.sk

Podľa Bergera by jednoduchšie pravidlá Ferrari pomohli
zdroj: Red Bull / GEPA

Podľa Bergera by jednoduchšie pravidlá Ferrari pomohli

Bývalý pilot Formuly 1 a šéf série DTM, Gerhard Berger, skritizoval tón Sergia Marchionneho, akým sa vyjadruje o navrhovaných pravidlách pre obdobie po roku 2021. Berger nerozumie, čo sa Scuderii nepáči. Podľa neho by z jednoduchších pravidiel profitovala.

V rozhovore s Auto Motor und Sport uviedol, že tlak zo strany Ferrari je kontraproduktívny. "Vyhrážky o odchode nás nikam neposunú. Navyše, pre Ferrari by bol nový štart s jednoduchšími pravidlami azda aj lepší. Myslím si, že Mercedes má ešte pár technických riešení schovaných v rukáve a bude ich môcť pod súčasnými pravidlami používať."

"Rozumiem tomu, že Mercedes nechce zmenu. Je neuveriteľné, ako sa im podarilo ovládnuť túto technológiu," pokračuje 58-ročný Rakúšan a otvára tému nákladov: "Víťazom sa náklady preplatia. A asi len samotnému víťazovi. Všetci ostatní len doplácajú. Hlavne veľkým koncernom, akými sú Renault či Honda, sa nedarí. Ak si myslíte, že sa zadná časť štartového pola dostane bližšie k čelu, tak robíte chybu."

Berger si myslí, že by to chcelo podobný zlom, aký prišiel v sezóne 2014, lenže smerom k jednoduchšiemu. V opačnom prípade by Mercedes mohol zažiť podobné chvíle, na aké si Sebastian Vettel spomína z roku 2013. "Pokiaľ bude technológia taká komplexná, bude sa musieť zvyšok poľa uspokojiť s miestami za Mercedesom a do istej miery aj za Ferrari. A tieto dva tímy dominujú štartovému poľu. Mercedes však musí byť opatrný. Ak niekto vyhráva príliš dlho, sympatie sa rýchlo otočia smerom k porazeným."

Ak by Marchionne naplnil svoje slová, mohli by sme sa dočkať konkurenčnej série Formuly 1. Berger však vyhliadky Ferrari nevidí ružovo a varuje: "Dva šampionáty nikdy nepriniesli dvoch víťazov. Len dvoch porazených. Najlepším príkladom je súčasná IndyCar." V deväťdesiatych rokoch sa rozdelila do dvoch samostatných tried. "A z krízy sa doteraz spamätáva."

V terajšej Formule 1 však nič nie je vylúčené: "Momentálne sa F1 ťahá viacerými smermi. Na jednej strane je Mercedes, Ferrari na druhej. Do toho sa ešte zapájajú Američania a Ross Brawn. A niekde v strede je FIA. Za starých dobrých čias boli Bernie Ecclestone a Max Mosley jednotní. Tímy len ťažko získavali vplyv. Teraz je všetko rozkúskované. To prináša hrozbu veľkých politických diskusií."

Najnovšie z kategórie: Gerhard Berger

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk