F1.sk F1.sk

Key tvrdí, že svätožiara napokon nebude vyzerať až tak zle
zdroj: Scuderia Toro Rosso

Key tvrdí, že svätožiara napokon nebude vyzerať až tak zle

Od blížiacej sa sezóny budú musieť byť monoposty Formuly 1 povinne vybavené ochranou hlavy zvanou "halo", resp. svätožiara. Fanúšikovia sú do určitej miery zdesení a obávajú sa výrazného narušenia estetického dojmu áut. Technický riaditeľ Scuderie Toro Rosso však tvrdí, že napokon to nebude až také zlé. Ochrana môže byť vyzdobená aerodynamickými doplnkami, ktoré to sčasti zachránia.

"Uvidíme, aké to bude," reagoval James Key na otázku internetového magazínu RACER týkajúcu sa vizuálneho dopadu svätožiary. "Myslím si, že s aerodynamickými doplnkami to bude vyzerať o niečo viac ako Formula 1. Lepšie, ako to, čo sme videli predtým. Všetko to bude vizuálne o niečo vyladenejšie, pretože tímy mali čas zapracovať na optimalizovaní okolitej aerodynamiky."

"Môj pocit je taký, že ide o niečo, na čo si zvykneme. Bude sa o tom hovoriť a vypočujeme si všetky možné názory, to je jasné. Všetky budú mať svoje opodstatnenie, ale napokon si myslím, že si na to zvykneme a už čoskoro sa budeme opäť zaoberať pretekárskym športom," pokračoval odborník z Faenzy.

Nový monopost Scuderie Toro Rosso v priebehu minulého týždňa absolvoval posledné povinné nárazové testy a je tak homologovaný pre predsezónnu prípravu na trati. Key priznal, že so svätožiarou to bolo všetko o niečo náročnejšie ako pred rokom.

"Ťažšie to podľa mňa bolo z dvoch dôvodov. Prvý bol ten, že to boli nové testy a vždy sa objavia určité neznáme. K niečomu takto novému a veľmi odlišnému, ako je svätožiara, sme nemali žiadne historické referencie. A ťažké to bolo aj preto, lebo išlo o dosť tvrdé a náročné testy. Okolo jazdca musíme mať veľmi robustný rám, ktorý musí zvládnuť vysokú záťaž a obtiažne podmienky. Len tak bude v súlade s pravidlami."

"Rozhodne to boli celkom nové testy a pri dizajnovaní šasi sme museli vziať do úvahy nové sady požiadaviek. Keď to potom skúšate prvýkrát, tak je každý tak trochu nervózny, ale s radosťou môžem povedať, že to prebehlo podľa plánu," dodal James Key.

Najnovšie z kategórie: Toro Rosso

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk