F1.sk F1.sk

Podľa Andersona by sa už F1 mala vzdať 13-palcových kolies
zdroj: Pirelli Motorsport

Podľa Andersona by sa už F1 mala vzdať 13-palcových kolies

Monoposty Formuly 1 naďalej využívajú pomerne archaické trinásť-palcové disky, ktoré sú vo svete automobilov už vecou minulosti. Vo svojom aktuálnom stĺpčeku pre Autosport+ sa nad tým pozastavil aj technický odborník Gary Anderson.

"Je čas vstúpiť do 21. storočia," skonštatoval. "Žiadny iný vysoko výkonný automobil na ceste či pretekárskej trati už nevyužíva také veľké profily. Nuž a keď sa F1 vníma ako inžiniersky líder, tak súčasťou balíka týkajúceho sa zmien pre rok 2021 by mali byť aj ráfiky s priemerom osemnásť palcov."

Severný Ír súčasne pripomenul, že dobré by bolo zmeniť aj ďalšie veci týkajúce sa uchopenia kolies, ložísk či systému brzdových diskov. Tieto veci by vraj mohli byť štandardizované.

"Tímy míňajú na túto oblasť obrovské peniaze a nikto to vlastne ani nikdy nevidí. Navyše sa to z pohľadu tímového výkonu stará len o veľmi malý rozdiel - ak vôbec o nejaký."

"Štandardizovaná výbava by tímom umožnila pripevniť to na svoje vlastné úchytné body závesov a bol by to dobrý začiatok pri snahe o znižovanie rozpočtov," dodal Gary Anderson.

Najnovšie z kategórie: Gary Anderson

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk