F1.sk F1.sk

Leclerc: Vždy, keď som mal šancu jazdiť, ma nič iné nezaujímalo
zdroj: TASR/AP

Leclerc: Vždy, keď som mal šancu jazdiť, ma nič iné nezaujímalo

Charles Leclerc sa narodil v Monaku a Formulu 1 tak registroval celkom od malička. Šport sa pravidelne vracal do jeho rodného mesta a pomerne skoro v ňom vzplanula pretekárska vášeň.

"Mal som tak štyri roky," zaspomínal si v rozhovore pre oficiálnu stránku jeho tímu Sauber. "Spolu s rodinou a kamarátmi sme popoludnie strávili na Veľkej cene Monaka. Sedeli sme na ich terase, ktorá sa nachádza nad výjazdom z prvej zákruty Sainte Dévote. S kamarátom sme sa hrali s hračkárskymi autami a pritom počúvali rev motorov Formuly 1. Všetci máme na svoje detstvo určité spomienky, ktoré sa nám uložia hlboko v pamäti. Toto je jedna z mojich prvých a zároveň najživších."

Charles potom raz so svojim otcom navštívil jeho najlepšieho kamaráta Philippa Bianchiho, teda otca nebohého Julesa. Ten vlastnil motokárovú trať, na ktorej malý Leclerc onedlho odkrúžil prvé kolá. Philippe ho za svoju motokáru najskôr priviazal lanom. Po krátkej chvíli lano odstránil a Charles už jazdil celkom sám.

S týmto obdobím sa spája aj ďalšia zaujímavá spomienka. "Mal som asi štyri roky a už som sa naučil sám naštartovať motokáru. S otcom sme prišli na trať, nastúpil som do nej a jazdil som. Otec stál pri trati, zúfalo mával rukami a kričal moje meno, ale nechápal som prečo a pokračoval som. Po niekoľkých kolách som zastal a vysvitlo, že som nemal prilbu. Práve takto som sa nezaujímal o zvyšok sveta... už v tom čase to bolo tak, že keď som mal šancu jazdiť, nič iné ma nezaujímalo."

Následne sa do toho Leclerc pustil s poriadnou vervou: "Od prvého dňa, keď som začal súperiť s ostatnými, som tu bol len pre víťazenie. Nepristupoval som k tomu tak, ako keby som si mal len v nedeľu zahrať tenis."

V roku 2014 skončil Charles na druhom mieste vo Formule Renault 2,0, následne bol štvrtý v nabitom európskom šampionáte F3, v roku 2016 vyhral GP3 a v minulom roku F2. Fantastická cesta nahor. Mrzí ho však to, že nikdy nenastúpi proti svojmu kamarátovi Julesovi Bianchimu.

"Takmer celý život som súťažil s Julesom," skonštatoval. "Skoro každý voľný víkend sme boli na trati jeho otca. S nikým som nesúperil tak často ako s ním a tento rekord už podľa mňa asi ani nebude možné zlomiť."

Po kamarátovi Bianchim prišiel Charles v minulom roku aj o otca Herva. "Je to dosť čudné. V profesionálnej kariére bol rok 2017 môj najlepší, ale pre mňa osobne bol náročný. Pri tejto profesii a súčasne pri týchto okolnostiach som musel veľmi rýchlo dospieť. Z hľadiska mojich doterajších výkonov by som za najväčší úspech považoval minuloročnú kvalifikáciu v Baku. Do víkendu som vstupoval bez akýchkoľvek očakávaní, ale súčasne som vedel, že chcem, aby na mňa môj otec mohol byť hrdý. Súťažil som pre neho, dodalo mi to silu. Za všetko vďačím otcovi a Julesovi, takže každé preteky a každé víťazstvo venujem práve im."

Svoju kariéru vo Formule 1 začne Leclerc v tíme Sauber, ktorý rozbieha spoluprácu s Alfou Romeo. K dispozícii bude mať najnovšie motory Ferrari. "To, že budeme mať motory pre rok 2018, bude pre tím veľká pomoc. Nová spolupráca s Alfou Romeo je takisto vzrušujúcou správou."

"Som vďačný za všetku podporu, ktorú som od Ferrari dostal. Okrem toho cítim aj podporu zo strany fanúšikov z celého sveta. Hlavne v priebehu minulého roku bola neskutočná. Teším sa na svoju prvú sezónu v F1 a spravím maximum pre to, aby na mňa všetci mohli byť hrdí," dodal Charles Leclerc.

Najnovšie z kategórie: Sauber

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk