F1.sk F1.sk

Formula 1 a jej miliardu-dolárový problém
zdroj: Renault Sport F1

Formula 1 a jej miliardu-dolárový problém

V priebehu štvrtkového dňa sa mali vedúci predstavitelia jednotlivých tímov baviť aj o motorových pravidlách budúcnosti, ktoré by mohli platiť od roku 2021. Tie súčasné spôsobujú, že do hry v zásade s určitosťou nevstúpi žiadny ďalší výrobca.

Vstupná bariéra je postavená veľmi vysoko a ak by sa chcel k Ferrari, Honde, Mercedesu a Renaultu niekto pridať, musel by poriadne zainvestovať. A ako ukázal príklad Hondy, ani to by nemuselo stačiť. Aj preto je zmena viac ako potrebná, no tí, ktorí sú v športe dnes, ju nechcú. Nimi preinvestované peniaze budú totiž de facto vyhodené do vzduchu a pribudne im konkurencia.

"Formula 1 by mala ostať atraktívnou pre súčasných dodávateľov motorov a potom by mala byť atraktívna aj pre nových záujemcov," upozornil športový šéf Mercedesu Toto Wolff. "Takéto by malo byť poradie priorít."

Veľmi zaujímavé slová v tejto súvislosti povedal zástupca Cosworthu Bruce Wood. "Keď som bol na poslednom stretnutí v Paríži, tak Ross Brawn a Charlie Whiting predstavovali návrhy," vyjadril sa v rozhovore pre Autosport+. "Musím priznať, že som bol uchvátený. Predstavili všetko to, o čom sme diskutovali."

Wood však priznal aj to, že ak by bola situácia opačná a jeho spoločnosť by už bola v športe, tiež by sa mu to asi nepozdávalo. "Myslím, že Maurizio Arrivabene to pomenoval veľmi dobre. Bol mimoriadne úprimný a ľuďom z FIA povedal: 'My sme za vstupenku do hry zaplatili miliardu dolárov, no keď sa vám teraz ponúkaná šou nepáči, tak tieto vstupenky nemôžete predávať za desať percent ich nominálnej hodnoty."

Tieto slová boli úplne zrejmé. Výrobcovia, ktorí sú v športe, mali do vývoja pohonných jednotiek za posledné roky vraziť miliardu dolárov, ktorú teraz budú môcť vyhodiť von oknom. Začne sa od nuly a náklady na vývoj nových motorov by mohli predstavovať "len" sto miliónov. Do hry by prišlo viacero spoločností a konkurencia by bola väčšia.

"Absolútne to chápem," reagoval Wood ďalej na Arrivabeneho slová. "Ak by sme boli na ich mieste, hovorili by sme presne to isté..."

Vraj nemôžeme dospieť k tomu, že týmto spoločnostiam jednoducho povieme "'Takto budú veci nastavené.' Ich pohľad musíme rešpektovať, ale súčasne musí existovať aj priestor na to, aby sa ich pohľad trochu zmenil."

Momentálne to musí byť hlavne o trpezlivosti. "Musíme si citlivo a otvorene vypočuť veci, ktoré sa im na nových pravidlách nepozdávajú a súčasne tie, ktoré dokážu stráviť," vysvetlil Bruce Wood. "Je to veľká úloha. Podľa mňa nikdy nebolo reálne, že by sme nahodili celkom novú sadu pravidiel a každý by bol v pohode. Je to fakt náročné..."

Pod súčasnými pravidlami však do hry nikto nepríde, to je jasné. "Títo štyria výrobcovia tu možno ostanú navždy a možno nie. My sme však presvedčení o tom, že nikto iný sem nepríde. Stojí to totiž miliardu. Keď sa navyše pozriete na Hondu, tak je to už dvakrát také ťažké. Honda je jedným z najváženejších výrobcov motorov F1. Majú neobmedzené množstvo peňazí, neobmedzenú odhodlanosť a jednu z najslávnejších minulostí... no aj tak im trvalo tri roky, aby sa dostali tam, kde sú dnes."

"Vedúci predstavitelia F1 si podľa mňa uvedomujú, že takto to nemôže pokračovať. Jeden z výrobcov totiž skôr či neskôr odíde," dodal Bruce Wood.

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk