F1.sk F1.sk

O čom bude vo štvrtok rokovať Strategická skupina?
zdroj: Pirelli Motorsport

O čom bude vo štvrtok rokovať Strategická skupina?

Vo štvrtok predpoludním v Londýne zasadne Strategická skupina F1, ktorá pozostáva zo zástupcov šiestich najlepších tímov, ale miesto v nej majú aj ľudia z Medzinárodnej automobilovej federácie (FIA) a Manažmentu F1 (FOM).

Stránky F1 Fanatic a Motorsport-Total priniesli informácie o tom, čo všetko sa bude riešiť. Azda najzaujímavejšou témou je to, že do minimálneho váhového limitu auta by sa už nemusela započítavať váha jazdca. 

Minimálny váhový limit auta je spolu s jazdcom momentálne stanovený na 733 kilogramov. Pravidlo, že minimálna váha sa posudzuje spolu s pretekárom, platí od roku 1995, keď sa limit posunul z 515 kilogramov bez jazdca na 595 kilogramov s ním.

Na to, aby prišlo tak neskoro pred sezónou k zmene pravidiel, by bol potrebný súhlas desiatich z osemnástich členov Strategickej skupiny F1 a následne by ho musela jednohlasne odobriť aj Komisia F1, ktorá zasadne popoludní. 

Strategická skupina F1 sa má okrem toho venovať aj ďalším témam ako napríklad umiestneniu mien a čísel jazdcov na autách. Hovoriť sa bude aj o motorových pravidlách pre rok 2021 a ďalšie obdobie, ako aj o plánoch týkajúcich sa zjednodušenia aerodynamických komponentov, pričom by mohla vzniknúť aj pracovná skupina zameraná na aerodynamiku.

Jedným z bodov programu bude aj obmedzenie prestupu zamestnancov FIA a FOM do jednotlivých tímov. Renault práve najal bývalého technického šéfa FIA Marcina Budkowskeho a postaral sa tým o poriadny rozruch.

Nuž a okrem toho by sa malo hovoriť aj o zmene časového harmonogramu niektorých víkendov. Vyzerá to tak, že v Európe by sa už nemuselo súťažiť pravidelne o 14.00 hod, ale všetko by bolo posunuté o niečo neskôr. Hlavne v letných pretekoch je na to času viac ako dosť a fanúšikom i televíziám by to mohlo viac vyhovovať.

Posunúť by sa vraj mohol aj čas tréningov a rovnako i tlačových konferencií.

Najnovšie z kategórie: Pravidlá

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk