F1.sk F1.sk

Pirelli tvrdí, že pneumatiková vojna by športu uškodila
zdroj: Pirelli Motorsport

Pirelli tvrdí, že pneumatiková vojna by športu uškodila

Fanúšikovia Formuly 1 by si želali návrat pneumatikovej vojny; v nedávnom prieskume, ktorý realizovala sieť internetových stránok spadajúcich pod Motorsport.com, sa za tento krok vyslovilo 69,4 percenta fanúšikov.

Obdobie, keď sme na scéne mali viacero výrobcov, je už pomerne ďaleko preč: naposledy tomu tak bolo ešte v roku 2006, keď proti sebe bojovali Michelin s Bridgestonom. Potom sme zažili monopol Bridgestonu a následne Pirelli, pričom taliansky výrobca si túto pozíciu udrží minimálne do roku 2019.

"Dnes je to iná situácia," povedal šéf Pirelli Mario Isola na šou Autosport International 2018. "Momentálne dodávame všetkým tímom rovnaký produkt, takže z hľadiska pneumatík ich staviame na rovnakú úroveň. Ak by sme však súťaženie v tomto smere otvorili, zvýšili by sme náklady - bolo by totiž potrebné testovať."

"Nuž a napokon by sme mali top tímy s lepším produktom ako tímy zo stredu a nižšej časti poľa. Neexistovala by totiž povinnosť dodávať všetkým rovnaké pneumatiky. Vytvoril by sa teda rozdiel medzi špičkou a ostatnými. Ak by sme mali dvoch či troch výrobcov, tak pár tímov by sa bilo o čelo, ale zvyšok by mal problém s výkonom. Z hľadiska pneumatík je ľahké nájsť pol sekundy i viac, takže by sme v porovnaní s dnešnou situáciou vytvorili väčší rozdiel medzi tímami."

Formula 1 v posledných rokoch doplácala na to, že často dominoval jeden tím. V ročníku 2009 to bol Brawn, potom štyrikrát po sebe triumfoval Red Bull a následne štyrikrát Mercedes. Nie vždy to v priebehu tohto obdobia bolo o dominancii a aj minulý ročník bol fajn. Mercedes sa popasoval s Ferrari.

"Posledný šampionát nebol zlý, bojovali dva tímy - Mercedes a Ferrari. Nuž a na konci sezóny bol silný aj Red Bull. V tomto roku očakávam, že v hre budú zasa tieto tri tímy plus niektoré ďalšie prekvapenia. V porovnaní s koncom minulého roku bude určite konkurencieschopnejší Renault, to som si istý. A možno aj Force India. Dúfajme, že zažijeme zaujímavé majstrovstvá," dodal Isola.

Najnovšie z kategórie: Pirelli

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk