F1.sk F1.sk

Štyri autá v prvom rade? Aj o tom sa medzi šéfmi diskutuje
zdroj: Pirelli Motorsport

Štyri autá v prvom rade? Aj o tom sa medzi šéfmi diskutuje

Čakajú nás časy plné inovácii. Podľa Pata Symondsa sa šéfovia Formuly 1 zaoberajú alternatívami ku súčasnému postaveniu pilotov na štartovom rošte.

Bývalý technický riaditeľ Williamsu, Pat Symonds, sa stal súčasťou tímu špecialistov pod vedením Rossa Brawna. Skupina odborníkov má pomôcť definovať budúcnosť športu.

Symonds sa vo štvrtok zúčastnil na Medzinárodnej konferencii MIA, kde načrtol možné zmeny. Do nich by sa však Formula 1 nemala bezhlavo vrhnúť, ako to urobila na začiatku roka 2016 so systémom kvalifikácie.

"Na otestovanie niektorých z týchto pravidiel chceme použiť aj virtuálne prostredie," informuje Symonds. "A potom sa môžeme pozrieť na štatistiky. Umožní nám to testovať veci, ktoré by boli veľmi náročné na simuláciu."

"Dám vám príklad toho, nad čím sme tento rok premýšľali. Už niekoľko rokov je štartové pole usporiadané v striedavej formácii. Problémový je fakt, že najrýchlejšie auto oddelíme od zvyšku," pokračuje 64-ročný inžinier. "Takéto to nebolo vždy. Autá zvykli štartovať dve vedľa seba. Ba dokonca u nás v Londýne máme v zasadačke fotografiu - myslím si, že z Monzy - na ktorej sú v prvom rade až štyri autá."

Symonds navrhuje testovanie v oblasti počítačových hier. "Čo by sa stalo, keby sme to zopakovali? Je to vec, ktorú neviete tak ľahko simulovať. Môžeme preto zamieriť do našej skupiny pre eSports a povedať im, aby podľa novej formácie odjazdili dvadsať pretekov. Nemusia mať 300km, nás aj tak zaujímajú len prvé tri kolá. Potom uvidíme, čo sa stane. Bude prvé kolo oveľa vzrušujúcejšie, alebo v prvej zákrute uvidíme jednu obrovskú kolíziu? Tým, že to vyskúšame a štatisticky spracujeme, môžeme veci lepšie pochopiť. Rozhodli by sme sa na základe faktov, čo je prístup, ktorý dosť často propagujem."

Symonds ďalej spomína na pozmenený kvalifikačný formát z úvodu sezóny 2016. Ten prakticky ihneď skritizoval celý svet Formuly 1. Teraz sa chcú podobnému scenáru vyhnúť.

"Niekto by si mohol spomenúť na človeka, ktorý už vo Formule 1 nie je, a jeho nápad, že by bolo dobré zmeniť kvalifikačnú procedúru. Neprebehla absolútne žiadna simulácia. Niekoľko ľudí s dvojciferným IQ sa na to pozrelo a rozhodlo. Bola to katastrofa, no išlo sa do toho. Ako sa niečo také vôbec môže stať? Nemôžeme dovoliť, aby sa to opakovalo," dodal Symonds.

Najnovšie z kategórie: Pat Symonds

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk