F1.sk F1.sk

Cosworth má pochybnosti o tom, či sa má stať nezávislým výrobcom
zdroj: Twitter

Cosworth má pochybnosti o tom, či sa má stať nezávislým výrobcom

Cosworth opustil F1 v roku 2013 a s ním odišiel aj posledný skutočne nezávislý výrobca motorov. Formula 1 sa snaží vytvoriť také podmienky, aby spoločnosť ponúkajúca služby v takej forme, akou to robil Cosworth, dokázala na trhu prežiť.

No zdá sa, že to sa zatiaľ nedarí. Britská spoločnosť je tiež zapojená do dialógu o nových pohonných jednotkách, ale podľa doterajšieho vývoja seba do pozície ďalšieho nezávislého výrobcu nestavia.

"Chcel by som povedať, že by sme boli veľmi radi, keby sme tam mohli byť," povedal na Autosport Show riaditeľ Cosworthu, Bruce Wood. "Fakt, že sme zapojení do diskusií bol prezentovaný dosť verejne. Z doterajšieho priebehu je len málo pravdepodobné, že uvidíte úplne nezávislý Cosworth. Je to nepravdepodobné, pretože finančne sa to dá len ťažko zrealizovať. Dúfame, že by sme sa mohli spojiť s iným menším výrobcom, ktorý by sa rád pustil do toho, čo snáď nové pravidlá prinesú. Vstup do F1 by mal byť možný aj s pomerne malými finančnými záväzkami."

Cosworth je jednou z viacerých spoločností zaujímajúcich sa o nové pravidlá. Podmienkou väčšiny z nich sú lacnejšie a jednoduchšie pohonné jednotky.

Momentálne by bolo treba investovať príliš veľa a s neistým výsledkom. "Nie je tajomstvom, že súčasná úroveň technológií bráni aj takým spoločnostiam, akou je Cosworth, sa zapojiť do F1. Aj s našimi vedomosťami vnímame mnohé elementy ako veľmi pokročilé. Vývoj rekuperácie tepelnej energie by si vyžiadal investície v objeme niekoľkých desiatok miliónov."

"Pravidlá v doteraz predloženej podobe by po technickej stránke umožnili návrat Cosworthu," myslí si Wood. No ako už v úvode pripomenul, pravdepodobne v aliancii s ďalším výrobcom. "Zníži sa finančná bariéra, cez ktorú by sa vedelo dostať oveľa viac výrobcov. Možno nie výrobcov áut, ale aspoň nových sponzorov, ktorí si povedia, že Formula 1 je niečo, do čoho by mohli investovať."

Najnovšie z kategórie: Cosworth

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk