F1.sk F1.sk

Dánske kormidlo sa otáča smerom ku Formule 1
zdroj: TASR/AP

Dánske kormidlo sa otáča smerom ku Formule 1

V stredu sa v Kodani stretli potenciálni dánski organizátori s jedným z trojice šéfov Formuly 1, Chasom Careym. Nápad dostať Formulu 1 do severskej krajiny sa mu pozdáva.

Dánsky politik a usporiadateľ pretekov, Helge Sander, navštívil padok už v Abú Zabí, aby s majiteľmi prebral možnosti spolupráce. Jedným z výsledkov tohto rokovania bolo aj stretnutie priamo v Kodani.

"Sme potešení tým, že budeme môcť preskúmať možnosti organizácie potenciálnych pretekov," cituje Careyho agentúra Reuters. "Kodaň je lokalitou, o ktorej si myslíme, že môže byť skvelým prínosom."

Projekt podporujú spomínaný Helge Sander, bývalý dánsky minister a Lasr Seier Christensen, spoluzakladateľ Saxo Bank. Úspešná realizácia veľkej ceny by otvorila dvere do celej Škandinávie.

"Nevnímajú to len ako Kodaň, ale ako celú Škandináviu, ktorá sa pre nich stáva potenciálnym trhom," povedal novinárom Christensen ešte pred Careyho návštevou.

Odhadovaný rozpočet by bol 300 až 500 miliónov dánskych korún (40-67 mil. eur), pričom zisk vrátane peňazí z predaja vstupeniek by sa podľa Christensena vyšplhal na jednu, prípadne až na dva bilióny korún (135-270 mil. eur).

Príjmy by určite zvýšilo aj zotrvanie Kevina Magnussena vo Formule 1, ale Helge Sander to nepovažuje za nevyhnutné. "Prirodzene, je to výhoda, ak tam nejakého Dána budeme mať. Ale aj keby sme žiadneho nemali, záujem o Formulu 1 je vysoký. Preferujeme možnosť s aspoň jedným dánskym pretekárom, ale nie je to kľúčové."

Veľká cena Dánska by sa stala prvými severskými pretekmi v F1 po vypadnutí švédskeho Anderstorpu v roku 1978. Odchod nasledoval po smrti dvoch miestnych hrdinov - Gunnara Nilssona a "Superšvéda" Ronnieho Petersona.

Najnovšie z kategórie: Liberty Media

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk