F1.sk F1.sk

Situácia v McLarene pripomína Brownovi Jaguar po roku 2000
zdroj: McLaren Media Centre

Situácia v McLarene pripomína Brownovi Jaguar po roku 2000

Zak Brown nachádza paralelu medzi McLarenom, ktorý má za sebou veľmi ťažké obdobie a problémami Jaguaru zo začiatku storočia. Vo Wokingu však veria, že majú lepší plán ako v Jaguare, ktorý po štyroch rokoch z Formuly 1 zmizol.

Aj Jaguar sa dlho trápil. Robil všetko, aby svoje výkony pozdvihol. Prilákal Nikiho Laudu a pokúsil sa získať aj bývalého technického riaditeľa McLarenu, Adriana Neweyho. Tento pokus sa postaral o výraznú destabilizáciu tímu. A hoci peniaze stajni nechýbali, v roku 2005 bol Jaguar nahradený Red Bullom.

Brown vo štvrtok rečnil na Autosport Show 2018. Za príčinu neúspechu projektu McLaren-Honda označil "veľa drobných dôvodov" a fakt, že Honda sa len ťažko stotožňovala so súčasnými pomermi v F1.

"Éric (Boullier, pretekový riaditeľ McLarenu) už dávnejšie hovoril, že existuje istý štýl, podľa ktorého musíte vo Formule 1 fungovať - kultúra Formuly 1. A myslím si, že je to niečo, čo teraz Honda spoznáva," rozhovoril sa Brown. "Podobnú vec ste videli s Jaguarom. Išli na to tak trochu korporatívne. Ak sa pozriete na Mercedes, nemajú základňu v Nemecku - pretekársky tím sídli v Anglicku a aj továreň na výrobu motorov je v Anglicku. Renault sa rozdelil medzi Anglicko a Francúzsko."

"Honde azda chýbali skúsenosti, hlavne tie priame. Problémom určite nebol nedostatok úsilia či zdrojov - vybavenie majú skvelé. Podľa mňa to napokon vyriešia. My sme viac ako tri roky jednoducho čakať nemohli," zdôraznil šéf McLarenu.

Do novej pohonnej jednotky vkladá veľké nádeje: "Majú výkon a keď vytočia motor tak možno aj nejaké problémy so spoľahlivosťou. V Mexiku išlo problém s nastavením a Max aj tak vyhral pomerne dominantným spôsobom, takže rýchlosť im nechýba. Myslím si, že medzi tromi najlepšími motormi nie je až taký veľký rozdiel."

Nebude to však len Renault, kto bude na sebe pracovať. "Máme oblasti, v ktorých sa vieme aj my zlepšiť, nie sme perfektní. Ale našou najväčšou slabinou bol nedostatok výkonu. Keď budeme mať za chrbtom motor Renaultu, mali by sme v Austrálii zbadať výraznú zmenu. Sme šťastní, že môžeme pracovať s Renaultom. Dúfame, že sa McLaren opäť vráti na priečky, na ktorých ho bolo tak dlho vídať - na čele štartového poľa."

Najnovšie z kategórie: Zak Brown

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk