F1.sk F1.sk

Mansell: Za našich čias by sa Verstappen učil na vlastnej koži
zdroj: Red Bull Content Pool

Mansell: Za našich čias by sa Verstappen učil na vlastnej koži

Veľká cena Austrálie 1980 bola debutovou v kariére Nigela Mansella. Hneď vo svojich prvých pretekoch zažil, aká dokáže byť Formula 1 nebezpečná. Také zážitky už dnešní piloti nemajú.

Mansellovi sa podarilo dokončiť len 40 kôl. Motor zlyhal, no čo bolo závažnejšie, kvôli unikajúcemu palivu, ktorým presiakla jeho kombinéza, utrpel nepríjemné popáleniny.

Začiatok jeho kariéry sa niesol v duchu zábleskov rýchlosti kombinovaných s odvahou. Závažné nehody neboli ničím výnimočným a aj samotný Mansell musel navštíviť nemocnicu hneď niekoľkokrát.

Záblesky rýchlosti a odvahu vidí aj v Maxovi Verstappenovi. Myslí si však, že pre dnešných pilotov je jednoduchšie riskovať, pretože im to dovoľujú bezpečnostné štandardy. Verstappen teda môže bez obáv jazdiť agresívnejšie.

"Pretože Formula 1 po bezpečnostnej stránke tak pokročila, môžete sa dopustiť nejakých závažných chýb a vôbec sa nezraniť," hovorí Mansell pre magazín Autosportu. "Perfektným príkladom je pokus Maxa Verstappena o predbehnutie Romaina Grosjeana a následný čelný náraz z Monaka spred pár rokov."

"Za našich čias ste mali šťastie, ak ste z takej nehody vyviazli so zlomenou nohou, ale aj tak ste potrebovali dlhý čas na zotavenie sa. Vidíme, kam technológia a bezpečnosť dospeli. Keby sa to Maxovi stalo v minulosti, okúsil by následky na vlastnej koži," podčiarkol Mansell.

Talent však Verstappenovi nechýba. Podľa majstra sveta z roku 1992 ho budeme môcť v boji o víťazstvá vidieť aj v sezóne 2018. Azda ešte častejšie.

"Myslím si, že vzkriesenie Red Bullu bude aj naďalej na programe. Autá Adriana Neweyho sú fantastické. Obaja, Daniel (Ricciardo) aj Max (Verstappen) mali tento rok smolu. Bolo to šialené, ale našťastie, záver roka Maxovi vyšiel. Sú to obrovské talenty a Max v Red Bulle zostane ešte dosť dlhý čas. Dúfam, že tím bude spoľahlivejší a bližšie k čelu. Nech môžu zabojovať o titul," dodal Mansell.

Najnovšie z kategórie: Red Bull

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk