F1.sk F1.sk

McLaren zváži aj to, že si po roku 2020 vyrobí vlastný motor
zdroj: McLaren

McLaren zváži aj to, že si po roku 2020 vyrobí vlastný motor

McLaren čaká po odchode Hondy prvá sezóna s motormi od Renaultu. Veľké technologické zmeny sa však nezadržateľne blížia a treba začať uvažovať nad tým, čo po roku 2020.

Vo Wokingu nevylučujú ani možnosť vývoja vlastnej pohonnej jednotky. Šlo by o pomerne odvážny krok, nakoľko McLaren ešte nikdy svoj vlastný motor nevyrábal.

"McLaren vo Formule 1 ešte nemal svoj vlastný motor," cituje Jonathana Neala, operačného riaditeľ tímu, portál f1fanatic.co.uk. "Práve sme podpísali zmluvu s Renaultom. Pravidlá sa neustále menia, zatiaľ poznáme asi len 50% ich znenia, takže presný smer vývoja ešte nie je daný."

Dôležitá je otázka peňazí. "Vyplatilo by sa to po finančnej stránke? Ani to zatiaľ nie je jasné. Máme tu totiž veľké tímy ako Mercedes, ktoré svoje zdroje míňajú v rámci svojich veľkých organizácií. Ferrari vyrobí pre Maserati asi 35 tisíc motorov ročne a ku tomu ešte nejakých osemtisíc vlastných. Keď sa pozrieme na našu návratnosť predaja, stále sme drobným výrobcom, hoci vyrábame štyritisíc áut ročne."

"A máme tu program vo Formule 1. Nie sme veľkovýrobcovia. Ale nič nepredbiehame, pozrieme sa na to, kam Formula 1 smeruje a či bude možné použiť kapitál aj rozumnejšie. Zatiaľ sme však nepodnikli žiadne okamžité kroky s výnimkou tých, ktoré sa týkajú vzťahu s Renaultom."

Neale je presvedčený, že minimálne pod súčasnými pravidlami je oveľa rozumnejšie mať zmluvu o dodávkach motorov s iným výrobcom.

"Vrátil by som sa k tomu, čo povedal Ron (Dennis, pozn. red.). Hovoril, že momentálne je správnym modelom továrenský tím s vlastným dodávateľom motorov, pretože máte silu a svaly výrobcu, ktorý disponuje veľkým rozpočtom. Vy zas máte prístup ku technológiám a svojmu kapitálu, navyše máte schopnosť držať tím v športovom naladení," vysvetľuje inžinier McLarenu.

"Posledných pár rokov sa nám to však nedarilo. Potrebovali sme alternatívnu stratégiu, ktorou by sme náš biznis obnovili. Ale uvidíme. Spýtajte sa ma na konci tohto roka," zakončil rozhovor Neale.

Najnovšie z kategórie: McLaren

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk