F1.sk F1.sk

Mercedes chystá "v podstate úplne nový" motor
zdroj: Daimler

Mercedes chystá "v podstate úplne nový" motor

Podľa Andyho Cowella, šéfa motorového oddelenia Mercedesu, sa v tíme chystajú po strane výkonu pohonnej jednotky veľké zlepšenia.

Sila agregátov strieborných šípov sa stala meradlom výkonnosti Formuly 1. Ostatné tímy už od roku 2014 upierajú svoje pohľady práve na ňu a s ňou sa aj porovnávajú. Ferrari sa v minulom roku dokázalo výrazne priblížiť, otázkou však zostáva, či dokáže vývojovo predčiť vynikajúco zabehnutý tím Mercedesu.

Mercedes totiž robí všetko, aby si svoju motorovú výhodu minimálne udržal. "Bude v podstate úplne nový," povedal Cowell o novom motore pre motorsport.com. "Počas sezóny sme zaznamenali niekoľko výkonnostných posunov a teraz máme nápady na zlepšenie výkonu. Zistili sme, ako by sme mohli znížiť trenie prakticky vo všetkých častiach pohonného ústrojenstva a taktiež výraznejšie minimalizovať straty v elektrických systémoch."

Motorové pravidlá sú pomerne stabilné už piatu sezónu za sebou, čo pre tímy znamená, že je stále náročnejšie ďalej optimalizovať silu motorov. Podľa Cowella sa však vývoj ani zďaleka neskončil.

Vývojárov najviac frustruje, keď počas sezóny prídu na niečo, no nemôžu to použiť: "Vždy, keď motor aktualizujete, tak sa niečo naučíte. Celý koncept zamrazíte, pracujete, vyskúšate ho a idete s ním pretekať. Táto cesta je frustrujúca, pretože postupne získavate ďalšie znalosti, no nemôžete ich zakomponovať do produktu bez toho, aby ste znížili celkovú kvalitu výrobku. Takže všetko pozorne sledujete a zapamätáte si to. Keď napokon máte čas na to, aby ste všetko spojili, tak máte tony nápadov, z ktorých je mnoho drobných."

"Niektoré sú zas veľké a fundamentálne ako vývoj spaľovania, zníženie trenia, nové materiály, ktoré nám otvoria oblasti, v ktorých sme sa trápili so spoľahlivosťou," pokračuje inžinier Mercedesu. "Stále vieme získavať. Je tu mnoho drobných ziskov, ktoré predstavujú pokojne len päť milisekúnd."

"A potom tie pekné prekvapenia, keď ste si mysleli, že 2kW vám prinesie jeden smer, no v skutočnosti vám ich prinesie presne opačný," vysvetľuje Cowell a dodáva, že je veľmi dôležité zistiť, či nejaká zmena prináša úžitok, a aký je veľký. "Je to o experimentovaní, tu prichádza na rad testovacie vybavenie. Musíte dobre vedieť, čo chcete zmerať. Na to vám treba mimoriadne presné senzory a dobrú metodológiu testov, aby ste v šume údajov zaznamenali tie správne hodnoty."

Najnovšie z kategórie: Mercedes

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk