F1.sk F1.sk

Budúcoročné autá by mali byť o ďalšie dve sekundy rýchlejšie
zdroj: TASR/AP

Budúcoročné autá by mali byť o ďalšie dve sekundy rýchlejšie

Nedávno skončená sezóna priniesla výrazné zrýchlenie monopostov a na mnohých okruhoch padli dlhoročné rekordy. V budúcom roku však zájdeme ešte ďalej a Formula 1 bude opäť vysielať pozitívne signály, pretože autá by mohli byť po novom rýchlejšie o ďalšie dve sekundy!

Aerodynamické pravidlá sa menili len pred rokom a ich cieľom bolo zabezpečiť to, aby boli autá rýchlejšie a aby sa na nich lepšie pozeralo. Oproti roku 2015 sme sa mali zlepšiť až o päť sekúnd, čo sa aj podarilo. Pravidlá sú však naďalej len v prvej fáze svojej platnosti, takže tímy majú príležitosť na dosahovanie ďalších veľkých krokov.

Predstavitelia Pirelli už vykonali viaceré simulácie a to, čo videli, ich prekvapilo. "Na začiatku budúceho ročníka by mali byť rýchlejší o sekundu na kolo a v priebehu ročníka je normálna úroveň vývoja hodná ďalšej sekundy až sekundy a pol," skonštatoval pretekársky manažér Pirelli Mario Isola pre Motorsport.com. "Do konca roka by teda mali byť rýchlejší až o dve sekundy."

"A ak by sme okrem toho volili nasadzovanie mäkších pneumatík, mohli by byť autá ešte o niečo rýchlejšie," upozornil vzápätí Talian. "Nezabúdajme však na to, že svätožiara dodá autám dodatočnú hmotnosť, ktorá ich pripraví o tri alebo štyri desatinky sekundy - jednak kvôli váhe a jednak kvôli vplyvu na aerodynamiku."

Svätožiara by mala vážiť okolo šesť kilogramov, ale nie je to len o tejto váhe. Stajne už prišli na to, že celé upevnenie "halo" do šasi a všetky potrebné interné konštrukcie, ktoré sa majú postarať o to, aby auto po novom takisto zvládlo všetky záťažové a nárazové testy, spôsobia nárast váhy až o štrnásť kilogramov. Nuž a desať kilogramov nadbytočnej váhy je v závislosti od typu okruhu zodpovedných za stratu približne troch desatiniek sekundy.

Najnovšie z kategórie: Pirelli

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk