F1.sk F1.sk

Briatore: FIA robila všetko preto, aby sme nezískali titul
zdroj: Renault

Briatore: FIA robila všetko preto, aby sme nezískali titul

Flavio Briatore už viackrát vyslovil nespokojnosť so súčasnou Formulou 1. Podobné to bolo aj v aktuálnom rozhovore cez Facebook, v rámci ktorého zdôraznil, že nová F1 je pre funkcionárov a technikov, no nie pre gladiátorov za volantom.

"Dnešná Formula 1 je šport, v ktorom rozhodujú výrobcovia," zdôraznil. "Všetky tímy, ktoré mali charakter, zmizli. Súčasná Formula 1, to sú majstrovstvá funkcionárov a technikov, no nie gladiátorov za volantom. Bojuje sa o pravidlá, ale nie na pretekárskej trati. Niekomu sa to môže páčiť, inému zasa nie, ale skutočnosť je taká, že je to iná Formula 1 ako predtým."

Jeden z talianskych fanúšikov položil Flaviovi otázku, ako sa dá dostať na víťaznú cestu. "Tak, aby človek nespadol na nos!" odpovedal Briatore s úsmevom. "Ale nie, vážne. Ja som tvrdo pracoval a dostavili sa určité úspechy, ale nepovažujem sa za niečo výnimočné..."

"Rozdiel oproti iným manažérom bol v tom, že naše výsledky boli viditeľné každú druhú nedeľu. Stajňu Formuly 1 vediete ako firmu, ale to, či si svoju prácu odvádzate dobre, vidia milióny fanúšikov po celom svete každé dva týždne. V normálnej firme musíte akcionárom predkladať čísla raz alebo dvakrát ročne."

Bývalý šéf tímov Benetton a Renault pridal zaujímavé slová o Medzinárodnej automobilovej federácii (FIA). Na vtedajšieho prezidenta Maxa Mosleyho a spol. má do dnešných dní zjavne ťažké srdce.

"Získali sme viac titulov. A to napriek tomu, že automobilový zväz robil všetko pre to, aby nám v tom zabránil," pripomenul Briatore, podľa ktorého jeho tím nebol rešpektovaný natoľko ako Ferrari, McLaren, Brabham či Tyrrell. "Hlavne v prvom majstrovskom roku 1994 spravili skutočne všetko pre to, aby sme nezískali titul. Michael Schumacher bol párkrát diskvalifikovaný, čo bolo nesprávne. Napriek tomu sme ten titul získali a o rok sme pridali ešte jeden."

V porovnaní minulých rokov so súčasnosťou sa toho podľa Briatoreho zmenilo veľmi veľa. "Uvediem príklad: Gazzetta dello Sport v tých časoch posielala na preteky osem či deväť novinárov a v novinách ste potom o všetkom našli päť strán. Dnes je na mieste len jeden či dvaja spravodajcovia (v skutočnosti tento denník posiela troch či štyroch, pozn. red.), ako fanúšik si nájdete jednu stranu a hotovo. Mám pocit, že entuziazmus pre šport bol vtedy celkom iný."

"Ale vstup Alfy Romeo do Sauberu je fajn vec," spokojne skonštatoval Flavio Briatore. "Prinavrátiť takúto značku do športu je pozitívnym signálom pre celú Formulu 1."

Najnovšie z kategórie: Flavio Briatore

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk