F1.sk F1.sk

Toro Rosso má novú výzvu: Motor Honda je celkom iný
zdroj: FIA

Toro Rosso má novú výzvu: Motor Honda je celkom iný

Predstavitelia Scuderie Toro Rosso sú na jednej strane radi, že budú jediným odberateľom Hondy a dočkajú sa tak niekoľkých zaujímavých výhod, no na druhej strane im odchod od Renaultu priniesol aj starosti. Auto musia prispôsobiť celkom odlišnému spôsobu, akým je tento nový motor postavený.

"Tieto motory sú kompletne odlišné," povedal technický riaditeľ Toro Rosso James Key pre Motorsport.com. "Motor je veľmi pekne poprataný do jedného celku, ale celá pohonná jednotka má inú architektúru. Jednoducho sa nepomestí na rovnaké miesto a auto musíme dosť výrazne zmeniť, aby sme ho prispôsobili."

Angličan vie, že jeho ľudia pracovali na aerodynamike už niekoľko mesiacov, takže hlavné povrchy by už nebolo dobré zmeniť. "Nechceme narušiť žiadne hlavné záležitosti ako aerodynamické povrchy a takéto veci, takže v mnohých oblastiach nezačíname úplne od nuly. Auto sme však pod pokrievkou prispôsobili najlepšie, ako sme mohli."

"V konečnom dôsledku to viedlo k pomerne odlišnému prístupu k dizajnu šasi, k spôsobu fungovania prevodovky a podobne. Koncepty z tohtoročného auta sme si ponechali, ale vyvinuli sme ich," skonštatoval Key, ktorého nový monopost bude mať novú a kratšiu prevodovku. "Koncept je podľa mňa rovnaký, ale architektúra je iná," upresnil uznávaný technický odborník.

Toro Rosso je dlhé roky béčkom Red Bullu Racing a od tejto stajne preberá viacero vecí. Má však aj vlastné vývojové centrum a na auto prináša svoje novinky. "V STR sa toho deje omnoho viac, ako si ľudia myslia..." odkázal.

"Aj keď dáva zmysel spojiť sa s RBR všade, kde sa to dá, v Bicestri máme svoje vlastné aerodynamické oddelenie s vlastným veterným tunelom. Všetko je to úplne nezávislé, pretože takto to podľa pravidiel musí byť," vysvetlil James Key. "Celý dizajn auta je zasa produkovaný vo Faenze. Jediné súčiastky, ktoré prichádzajú od RBT (Red Bull Technology, pozn. red.), sú vnútorné časti prevodovky..."

Najnovšie z kategórie: Toro Rosso

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk