F1.sk F1.sk

Zbaví sa Formula 1 grid girls?
zdroj: Red Bull / GEPA

Zbaví sa Formula 1 grid girls?

Pred jazdcami na štartovom rošte tradične stoja tzv. "grid girls", ktoré držia tabuľku s ich štartovým číslom. Už pred niekoľkými rokmi sa však začalo hovoriť o tom, že je to do istej miery znevažovanie žien a napríklad v Monaku sme v ročníku 2015 videli "grid boys".

Vedúci predstavitelia Formuly 1 teraz priznali, že touto témou sa zaoberajú a možno ju budú riešiť. "Pokúšame sa rešpektovať všetky strany," povedal Ross Brawn v rozhovore pre BBC Radio 5 live. "Máme mnoho ľudí, ktorí rešpektujú tradíciu grid girls, ale máme aj takých, podľa ktorých je to už vec minulosti. Skúmame to."

Svoju reakciu na danú tému priniesol aj hlavný šéf Formuly 1 Chase Carey: "Potrebujeme zozbierať čo najviac pohľadov a spraviť také rozhodnutie, ktoré bude správne pre budúcnosť športu."

"Ale medzi vecami, ktorým som sa venoval, grid girls pri všetkom rešpekte nemali žiadnu prioritu a neboli blízko k vrcholu zoznamu," pokračoval Carey. "Je to vec minulosti? Alebo je to niečo svojské, čo by malo byť aj súčasťou budúcnosti?"

"Nemyslím si, že by to bolo moje osobné rozhodnutie. Môžem na to mať svoj názor, ale v takomto športe ide aj o tímy a veľký ekosystém, nuž a rovnako i o rozsiahlu a veľmi vášnivú fanúšikovskú základňu. Tu sa nikdy nenájde konsenzus, ale bude to o množstve pohľadov," skonštatoval Američan.

Pretekár Red Bullu Daniel Ricciardo na týchto dievčatách nevidí nič zlé. "Vyrastali sme a bolo to takto," poznamenal. "Už ako deti sme mohli vidieť dievčatá s dáždnikmi, grid girls. Je to súčasť tohto športu."

Proti tomuto zvyku je však napríklad šéf okruhu Silverstone Stuart Pringle. Podľa neho je to už vec minulosti. "Lycra z môjho pohľadu môže ostať v 70. a 80. rokoch. Nechcem tu tento štetkovský nezmysel," skonštatoval s dodatkom, že pekne oblečené nádherné dámy by športu mohli pridať určité kúzlo, ale nemá to byť nič okázalé.

Tento svet by sme podľa Springla mali vnímať ako rovnostársky a "ja sám nechcem, aby moja dcéra vyrastala mysliac si, že takéto elastické veci sú niečo, čo by ju v budúcnosti malo lákať."

Najnovšie z kategórie: Liberty Media

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk