F1.sk F1.sk

Brawn: Nie je možné, aby jeden motor stál milión libier
zdroj: Mercedes AMG Petronas F1 Team

Brawn: Nie je možné, aby jeden motor stál milión libier

Ross Brawn je jedným z najvplyvnejších ľudí z hľadiska budúceho nastavenia Formule 1. V súčasnosti všetko skúma a skúša prísť na to, ktoré veci potrebujeme upraviť v záujme lepšieho finálneho produktu pre fanúšika. Uvažuje sa o nových motoroch, novej aerodynamike i o rozpočtovom strope. Mercedes či Ferrari sa však bránia a Sergio Marchionne hrozil dokonca odchodom Scuderie zo športu.

"Tieto reakcie ma dosť prekvapili," priznal Brawn v rozhovore pre Auto Bild Motorsport. "Bol som na niekoľkých stretnutiach, ktoré mala FIA s tímami a mal som pocit, že smerovanie je pre všetkých jasné. Všetci sa zhodli na tom, aké ciele by sme mali dosiahnuť s novými motormi. Na základe toho sme postavili pravidlá..."

"Napokon boli výrobcovia odrazu nejednotní. Bolo to ako v reštaurácii: niekto má rád predjedlo, ale menej už hlavný chod. Prípadne naopak. Práve preto v súčasnosti prebiehajú nové rozhovory. Ak nám výrobcovia ponúknu lepšie riešenia a vďaka ním dosiahneme tieto ciele, sme tomu otvorení. Určite však neexistuje taká alternatíva, že by sme ostali pri aktuálnych pohonných jednotkách."

Prečo nie? "Šesťdesiat až sedemdesiat percent fanúšikov chce hlučnejšie motory s vyššími otáčkami, ktoré by boli spektakulárnejšie," odpovedal Angličan. "Toto jednoducho nemôžeme ignorovať. Sila hluku je pre diváka dôležitá a tento odkaz musíme rešpektovať."

Podľa Brawna je neprípustná aj iná vec týkajúca sa súčasného pohonu: "Nie je možné, že tím ako Williams musí posledné dve veľké ceny odjazdiť s extrémne starým motorom, pretože nový by ho vyšiel na milión libier a nemôže si ho dovoliť. Stalo sa to v Brazílii, keď mali problém s prevodovkou a motor pretočili. Nie je predsa možné, že jeden motor - teda len materiál a zhotovenie ako také - vyjde na milión libier! A to ešte nie sme na konci nákladovej špirály. Bez obmedzenia vývoja by boli pohonné jednotky v budúcnosti ešte drahšie."

Bývalý líder tímov Benetton, Ferrari, Honda či Mercedes súčasne priznal, že o Ferrari rozhodne nechce prísť. "Ferrari profituje z Formuly 1 a Formula 1 profituje z Ferrari," pripomenul. 

"Ale každá spolupráca má svoje hranice. Čo bude Ferrari ochotné akceptovať a čo my? Chceme nájsť také riešenia, aby sme si v F1 udržali všetkých účastníkov. Určite nechceme prísť o ikonické tímy. Sú dôležitou súčasťou Formuly 1 a musíme ich rešpektovať a počúvať. V jednom sa však všetci zhodneme: nikto nechce míňať viac peňazí. Na druhej strane však nikto nechce prísť ani o svoju konkurenčnú pozíciu," dodal Ross Brawn.

Najnovšie z kategórie: Ross Brawn

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk