F1.sk F1.sk

Revolúcia sa blíži: Najlepší hráči budú čoskoro zarábať viac ako najslabší piloti F1
zdroj: FIA

Revolúcia sa blíži: Najlepší hráči budú čoskoro zarábať viac ako najslabší piloti F1

V posledných týždňoch či mesiacoch sme svedkami rozmachu spolupráce Formuly 1 s odvetvím eSports. McLaren spustil súťaž "World's Fastest Gamer", z ktorej víťaza spravil svojho simulačného jazdca a F1 ako taká mala vlastnú F1 Esports sériu, pričom finále v Abú Zabí bolo mimoriadne atraktívne a získalo si pozornosť celého športového sveta.

Ukázalo sa to ako vhodný spôsob zapojenia fanúšikov priamo do akcie, veď osemnásťročný víťaz Brandon Leigh vzišiel zo 63 000 ašpirantov! Veľmi tvrdú konkurenciu a dlhú cestu na špičku pritom musel prekonať aj Rudy van Buren, ktorý vyhral súťaž McLarenu. V ďalších rokoch by toto pole malo byť podľa všetkého ešte silnejšie. 

Tvrdí to Darren Cox, ktorý stál za nápadom McLarenu. Bývalý šéf Nissanu Motorsport, ktorý prevádzkuje virtuálny tím eSPORTS+CARS, predpovedá v tejto oblasti obrovský rozmach - v priebehu troch až piatich rokov by najlepší hráči mali zarábať viac ako najslabšie platení pretekári F1. Aj preto si vlastný tím zakladá už aj Fernando Alonso.

Teraz je vraj rad aj na tímoch Formuly 1, ktoré musia s touto oblasťou začať aktívne spolupracovať a v sérii eSportov by mali nasadiť vlastné tímy. Podobne to funguje napríklad v NBA a v tomto virtuálnom prostredí sa dokonca realizuje aj klasický draft.

"Očakávam, že Liberty Media príde s niečím na tento štýl," povedal Cox pre agentúru Reuters. "Už sa to aj deje, rozhovory prebiehajú. Pre nich je to rozhodne veľká priorita a tímom už podľa mojich informácií ujasnili, že určitým spôsobom očakávajú ich angažovanie. Nuž a napokon to bude o samotných stajniach, ktoré sa rozhodnú, akým spôsobom sa zapoja."

Najlepší hráči niektorých elektronických športov už zarábajú viac ako milión dolárov ročne, pritom tieto sumy budú ešte narastať. Do oblasti prichádza veľké množstvo sponzorov a ak budú chcieť tímy tú najväčšiu jazdeckú kvalitu, budú za ňu musieť poriadne zaplatiť.

"Keď sa vrátime o osemnásť mesiacov späť, tak títo chlapci vyhrali X-box a nejaké voľné predplatné, ale žiadne peniaze. Odrazu však dorazili aj peniaze a myslím si, že to ešte bude rásť," skonštatoval Darren Cox. "V závislosti od toho, ako dobre to Liberty 'predá', sa dostavia aj príjmy. Tímy budú chcieť tých najlepších jazdcov a keď bude niekto o hlavu nad ostatnými, bude o neho boj."

Podľa Coxa sme sa dostali do bodu, že odrazu sa to začína poriadne rozbiehať a prichádzajú aj sponzori. "Práve táto oblasť priniesla McLarenu sponzora Logitech. Zapojili sa vďaka súťaži o najrýchlejšieho hráča sveta. Bol to precedens a práve toto sa teraz bude diať."

Súčasne sa dá predpokladať, že práve vďaka tejto oblasti začne akcelerovať aj predaj nových hier Formuly 1, čo prinesie peniaze. Ale môžeme túto oblasť považovať za šport? "Je to tu, má to milióny divákov, má to silné komerčné zázemie. Z tohto pohľadu je jedno, či si niekto myslí, že to je šport alebo nie je. Oblasti eSports je to jedno," dodal Darren Cox.

Najnovšie z kategórie: FIA

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk