F1.sk F1.sk

Todt a tri motory na sezónu: Niet cesty späť
zdroj: TASR/AP

Todt a tri motory na sezónu: Niet cesty späť

Formula 1 bude mať od budúceho roku ešte prísnejšie motorové pravidlá. Každý jazdec si bude musieť vystačiť už len s troma spaľovacími motormi, troma turbami a troma jednotkami MGU-H, pričom zo zvyšných súčiastok dostane k dispozícii len po dva kusy. A tento kontingent musí vydržať 21 súťažných víkendov!

Je celkom zrejmé, že mnoho pretekárov si s týmto počtom nevystačí a pravdepodobne budeme svedkami mnohých trestov. Christian Horner z Red Bullu navrhoval zmenu a podľa neho by bolo ideálne mať na rok približne po päť kusov zo všetkého, ale prezident Ferrari Sergio Marchionne to rázne odmietol. Tým pádom je všetko jasné a pravidlá vstúpia do platnosti.

"O tomto už bolo rozhodnuté," povedal prezident FIA Jean Todt, ktorého slová priniesla stránka Motorsport.com. "A niekto si naďalej myslí: Prečo nemáme jeden motor na celý šampionát? Táto vec pritom nie je nijako nová, rozhodlo sa nej ešte niekoľko rokov pred sezónou 2018."

Aj dnes by ešte bolo možné realizovať zmenu, ale musel by sa nájsť stopercentný súhlas všetkých tímov. Ferrari bolo ako prvé proti a tým pádom sa ostatní ani nevyjadrovali. Je možné, že proti by bol aj Mercedes a jeho odberatelia, pretože tejto značke to tiež vyhovuje. Todt pokračoval: "K stopercentnej zhode sa nedopracujeme, takže to bude o troch motoroch."

Francúz zdôraznil, že obmedzovanie počtu agregátov bolo nutné. Keď totiž tieto limity neexistovali, náklady explodovali a malé tímy by si v tom prípade nemohli dovoliť odoberať motory. "Nie je ľahké nájsť správne riešenie. Ak by sme nič nespravili, tak by bolo kupovanie motorov drahšie. Z pohľadu FIA by nebolo ťažké oznámiť, že už nebudeme mať obmedzenia počtu motorov, ale pre súťažiacich by to problém bol. Tak sme to museli vyriešiť týmito súčasnými trestami," dodal Jean Todt.

Christiana Hornera to vôbec neteší a predpovedá množstvo penalizácií a strát pozícií na štarte jednotlivých pretekov. "A určite by sme nechceli majstrovstvá, o ktorých výsledku rozhodnú motorové tresty," zdôraznil Angličan.

Najnovšie z kategórie: FIA

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk