F1.sk F1.sk

FIA zriadila Sieň slávy, miesto si našlo 33 hviezd F1 (VIDEO)
zdroj: FIA

FIA zriadila Sieň slávy, miesto si našlo 33 hviezd F1 (VIDEO)

Medzinárodná automobilová federácia (FIA) v pondelok večer slávnostne otvorila Sieň slávy a svojou návštevou túto príležitosť poctilo celkovo deväť majstrov sveta Formuly 1. Do "Hall of Fame" bolo zaradených celkovo 33 osobností kráľovskej motoristickej triedy.

Do Paríža osobne dorazili Sir Jackie Stewart, Mario Andretti, Alain Prost, Nigel Mansell, Damon Hill, Jacques Villeneuve, Fernando Alonso, Sebastian Vettel i Nico Rosberg.

"Toto je prvá etapa ambiciózneho projektu: Sieň slávy FIA sa čoskoro presunie do sídla FIA v Ženeve a v najbližších rokoch sa tam objavia aj ďalší šampióni z ďalších disciplín," skonštatoval prezident FIA Jean Todt. "Týmto spôsobom budeme oslavovať všetkých šampiónov FIA, ktorí históriu motoršportu spravili a aj ju naďalej robia tak neuveriteľne bohatou a inšpirujúcou."

Slávnostný ceremoniál sa konal v knižnici ACF, kde sa v 40. rokoch minulého storočia písali prvé pravidlá Formuly 1. Ako prví boli do siene zavedení pretekári, ktorí získali jeden majstrovský titul: počnúc majstrom sveta z roku 1950 Giuseppem Farinom a končiac minuloročným šampiónom Nicom Rosbergom.

"FIA by som sa rád poďakoval za to, že nám všetkým umožnila zažiť takýto večer," hovoril jeden zo zástupcov tejto skupiny Nigel Mansell. "Je to výnimočný večer. Súčasne by som rád pogratuloval všetkým ostatným jazdcom, ktorí tu sú. Všetci sú úchvatní."

"Keď človek vidí jazdcov, ktorí tu sú - Mario Andretti, Nigel Mansell, Alain Prost, Sir Jackie Stewart - tak sa mi nechce veriť, že som medzi nimi," tešil sa Damon Hill. "Gratulujem FIA k tomu, že zriadila Sieň slávy a vďaka za to, že ma sem zaradila."

Po chvíli nasledovalo zaraďovanie dvoj- a trojnásobných majstrov sveta, medzi ktorými bol aj Fernando Alonso: "Je to fantastický večer. Som veľmi poctený, že tu môžem byť spolu s týmito skvelými šampiónmi. Všetci ma inšpirovali k tomu, aby som sa stal jazdcom Formuly 1. Inšpirovali všetky deti z mojej generácie a som veľmi hrdý."

Alonsa potešili aj slová prezidenta Todta o tom, že od roku 2019 bude spustená aj sieň slávy vytrvalostného súťaženia. S úsmevom k tomu dodal: "Mám na to ešte dva roky!"

Po vymenovaní trojnásobných majstrov sveta ako Sir Jackie Stewart a Sir Jack Brabham prišiel rad na štvornásobných šampiónov F1 Alaina Prosta, Sebastiana Vettela a Lewisa Hamiltona.

"Je neskutočné vidieť tu všetky tie mená a všetky tie tváre," povedal Vettel. "Mnoho z nich poznám len z toho, čo som čítal a videl, ale podľa mňa je to skvelá myšlienka."

Po týchto okamihoch prišlo na rad vymenovanie Juana Manuela Fangia a napokon aj Michaela Schumachera, ktorého zastupovala manažérka Sabine Kehmová.

"Všetci vieme, že Michael tu mal byť a som si absolútne istá, že by tu bol veľmi rád," povedala Kehmová. "Všetkých v tejto miestnosti vždy mimoriadne rešpektoval a bol by veľmi poctený."

FIA pri tejto príležitosti založila aj špeciálnu stránku https://halloffame.fia.com/

Najnovšie z kategórie: FIA

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk