F1.sk F1.sk

Hamilton využil Vettelove slabiny: Aj Federer ak uvidí päťpercentné poľavenie, využije ho
zdroj: FIA

Hamilton využil Vettelove slabiny: Aj Federer ak uvidí päťpercentné poľavenie, využije ho

Celý Hamiltonov rok sa točil okolo Sebastiana Vettela. Nemec bol jeho najväčším vyzývateľom. Až trinásť pretekov bol duel medzi nimi neuveriteľne napínavý, no o to rýchlejšie sa skončil. Hamilton získal titul, o ktorom sa čakalo, že sa rozhodne až v posledných okamihoch.

Všetko sa to zlomilo v Singapure. Demolícia v prvej zákrute vyradila z pole position štartujúceho Vettela a Hamiltonovi darovala víťazstvo. O tom, či Vettel situáciu nielen v Singapure, ale aj v Azerbajdžane nezvládol, by sa dalo diskutovať. Oba zlyhania prišli po silných víkendoch Lewisa Hamiltona - pred Baku Hamilton vyhral VC Kanady a pred Singapurom sme videli taliansku dominanciu Mercedesov.

V posezónnom rozhovore Hamiltona s BBC sa rozoberali aj tieto dve "zlyhania". "Boli tri, ale to je v OK," poznamenáva Hamilton narážajúc na Veľkú cenu Mexika. Sebastian Vettel v nej predným krídlom zavadil o ľavú pneumatiku Mercedesu, čím došlo k defektu.

Boli tieto incidenty spôsobené veľkým tlakom? "Neviem, ťažko sa to hodnotí. Všetko, čo by som povedal, by bol len dohad," neurčito odpovedá britský pretekár, no v zápätí pokračuje: "Slabiny. Držíte svoju nohu na plyne, stupňujete tlak a keď ten druhý žiadne slabiny neukáže, tak je to ťažké."

Sebastian Vettel
TASR/AP

"Pozrite sa na Rogera Federera a Rafaela Nadala. V niektorom momente hry jeden zbadá u toho druhého slabinu - pokojne môže ísť aj o polpercentné poľavenie. A presne na tom sa snaží získať, čím si vybuduje rozhodujúci náskok. A tak to bolo aj tento rok. Pre mňa je dôležité, aby som bol psychicky najpevnejším pilotom," vysvetľuje úradujúci majster sveta.

Všetky tieto momenty rodákovi zo Stevenage pomohli, aby Sebastiana Vettela lepšie spoznal. "Áno, samozrejme. Nebudem vám hovoriť, čo presne som sa naučil, ale všetci to môžete vidieť a asi ste to už zistili. Zo svojich skúseností sa poučí rovnako ako my všetci. Aj ja som mal také roky. A on zas zažil sezóny, v ktorých bol neotrasiteľný, ako ja teraz. Podľa mňa sa budúci rok vrátili s plne nabitými zbraňami."

Hamilton tohtoročnú sezónu prirovnal k výkonom Usaina Bolta: "Keď sa pozriete na Usaina Bolta v štartovací blokoch, býva trošku pomalší ako zvyšok. Je pozadu a zrazu sa začne predierať vpred. A taká bola aj moja sezóna. Zvoľniť na konci behu by mal byť každého cieľom."

Najnovšie z kategórie: Lewis Hamilton

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk